„Jsem rád, že se mi podařilo domluvit se starosty na tom, že od teď budou všechny ohňostroje na městských akcích tiché. Považuji to za přívětivou variantu, která potěší příznivce pyrotechniky, ale bude ohleduplná i k seniorům, rodinám s dětmi a samozřejmě i ke zvířecí populaci,“ řekl primátor Plzně Roman Zarzycký.

Zdroj: Deník/D. Loudová

Tichý ohňostroj chystají první, třetí a čtvrtý plzeňský městský obvod. Ostatní obvody pak ohňostroje neplánují. Na rozdíl od klasického hlučného ohňostroje světlice u tichého ohňostroje vydávají zvuk pouze při výmetu, při explozi na obloze už ale žádný hluk nevytváří.

„Respektuji cestu, jakou se chce pan primátor vydat. Jde o celoměstský směr, kterého jsme nyní součástí. Pevně věřím, že jde o kompromis příznivý pro drtivou většinu občanů a že se finální podoba ohňostroje bude lidem líbit. Uděláme pro to maximum,“ uvedl starosta plzeňské trojky David Procházka.

Kromě novoročního ohňostroje bude tichý ohňostroj také při zahájení plzeňských Adventních trhů, které se veřejnosti poprvé otevřou 23. listopadu.

Stejnou cestu zvažovali i v Domažlicích, ale nakonec se jí nevydají. „Dohodli jsme se, že budeme mít klasický ohňostroj, tedy bouřliváka. Uvidíme, jaké budou reakce v Plzni na ten tichý,“ řekl Deníku ve středu místostarosta Domažlic Viktor Krutina. 

Novoroční ohňostroj v Plzni na náměstí Republiky -  nebe nad západočeskou metropolí se rozzářilo až na Nový rok v podvečer, aby se mohli přijít se svými rodiči podívat i ti nejmenší.
OBRAZEM: Nebe nad Plzní rozzářil na Nový rok velký ohňostroj

I v Klatovech bude na Nový rok ohňostroj hlasitý. „Myslím si, že jednou ročně klasický ohňostroj ničemu nevadí. Zvažovali jsme jiné možnosti, ale jsou řádově dražší, proto budeme mít klasický,“ vysvětlil starosta Klatov Rudolf Salvetr.

V Tachově a Rokycanech novoroční ohňostroje nemají, ale zvažují tichou variantu pro jiné příležitosti. „Máme tu tradiční ohňostroj v rámci zářijových městských slavností Setkání pod rokycanskou věží. Už letos jsme zvažovali jiné alternativy, ale nakonec byl klasický. I na příští rok se budeme zabývat tím, zda najdeme jinou variantu,“ potvrdila mluvčí rokycanské radnice Adriana Jarošová.

„Novoroční ohňostroje, které jsme dříve dělali, už v plánu nejsou. Ohňostroje ale máme třeba na městské slavnosti v srpnu. Ten poslední byl ještě klasický, ale už se díváme i po jiných možnostech, neboť nemáme zájem zatěžovat obyvatele a zvířata hlukem,“ informoval mluvčí tachovské radnice Matouš Horáček.

Ohňostroj. Ilustrační foto.
Lidem i zvířatům silvestrovské petardy vadí. Města hledají řešení

Výhodou tichých ohňostrojů, jak už z názvu vyplývá, je, že je neprovázejí hlasité výbuchy na nebi. Nevýhodou jsou ale vyšší náklady. „Cena tichého ohňostroje, který se uskutečnil 28. října letošního roku, byla stejná jako v minulém roce při oslavách 28. října, tedy 90 750 Kč včetně DPH. Nicméně doba tichého ohňostroje se zkrátila o dvě minuty, tedy z osmi na šest. Ohňostroj je ohleduplný k obyvatelům města Plzně a také ke zvířatům. Pro město tak tyto aspekty převažují nad cenou,“ vysvětlila mluvčí magistrátu Barbora Hájková důvody, proč se volí nákladnější varianta.