V případě starosty jihoplzeňského Chlumu přišel konec po 28 letech. František Šindelář říká, že ho od další práce pro obec odradila postupná elektronizace. „Tohle přiznání je poslední kapka,“ tvrdí a varuje, že by se nařízení mělo zrušit, je nebezpečné. „Obce, kde starosta skončí, budou těžko hledat nového, který se nebude bát, jak se říká, postavit na náves a svléct se do naha,“ míní.

Končí také zastupitel z Kolince na Klatovsku Jaroslav Trnka. I on považuje nový zákon za nebezpečný, zvlášť pro podnikatele. „Je nemyslitelné, aby člověk, který podniká, pokračoval ve veřejné funkci. Vystavil bych rodinu nebezpečí, jen blázen by všechny své příjmy a majetek vystavil na veřejné tabuli,“ říká Trnka. Další politici nyní říkají, že znovu kandidovat nebudou.

Zákon o střetu zájmů platí v České republice od roku 2006. Jeho novela má začít platit od 1. ledna 2018, ale už jen do konce listopadu však mají zastupitelé obcí čas elektronicky podat daňová přiznání na tzv. Centrální registr oznámení. Tento registr, kde budou informace o majetku zastupitelů shromažďovány, bude veřejný a každý si tedy bude moci například starostu své obce vyhledat a zobrazit přehled jeho majetku.

Kontroverznost této novely spočívá především v tom, že zastupitelé musí nejen uvádět svůj majetek i způsob, jakým k němu přišli, ale nová povinnost se vztahuje také na spoluvlastníky. Tedy často rodinné příslušníky. Navíc bude fungovat dvojí metr většina údajů bude volně dostupná, pro jiné je třeba zvláštní žádost (např. úředníci obecních úřadů nebo soudci)

„Proboha, proč musí každý radní psát, kde má nějaké nemovitosti nebo akcie? To už chybí jen to, aby napsal, kde má v jakém šuplíku peníze, a dal tak návod zlodějům, že má ještě dvě dcery a ať ho vydírají. Bojím se, že rozumní lidé, kteří budou vědět, co je čeká, už nebudou chtít kandidovat,“ říká domažlický starosta Miroslav Mach. Dodal, že mu vadí i to, že bude vše dostupné na internetu. „Kde jsou záruky, že tyto údaje nezneužijí bytoví zloději, gangy zaměřující se na bankovní účty?“ ptá se Mach.