Specialisté kliniky zobrazovacích metod plzeňské fakultní nemocnice teď dokážou lépe říci, jak rozsáhlý je karcinom prostaty nebo zda se nerozšířil do jiných částí těla. Pomáhá jim v tom peptid značený Galium 68. Lékaři novinku používají jako vůbec první v republice.

Vyšetřovací metodu zavedli v lednu a je součástí výzkumné studie dotované ministerstvem zdravotnictví. Od začátku roku ji absolvovalo již 25 pacientů. „Jde o muže, u nichž je podezření na nádor prostaty nebo už ho mají diagnostikovaný. Zjišťujeme, zda je správným postupem chirurgická či onkologická léčba,“ sdělil primář kliniky Jiří Ferda.

Výhodou je, že nové radiofarmakum se připravuje přímo v laboratoři tohoto oddělení. Látka obsahuje radioaktivní prvek a nosič, jenž se naváže přímo na povrch nádorové buňky. Lékaři díky ní také zjistí, zda se nádor nerozšířil. Obvyklé metastázy se vyskytují v uzlinách a kostech.

Odborníci jsou schopni odhalit už metastázy o velikosti tří čtyř milimetrů. V některých případech je chirurg odstraní, jindy tato alternativa není vhodná, protože onemocnění už napadlo další části těla.

Odborníci rovněž pracují s pacienty, kterým se rakovina po čase vrátila. „Při zhoršení stavu se nasazuje nová linie léčby. My teď přesněji řekneme, zda došlo k nějaké změně nádorové tkáně, což je také velice důležité. Na začátku onemocnění není stejná jako v jeho průběhu,“ ozřejmil primář.

Jelikož se jedná o výzkumnou metodu, musejí všichni pacienti absolvovat ještě krevní náběry. Je totiž potřeba zkontrolovat, zda podávaná látka negativně neovlivnila funkci jater či ledvin.

Jedno vyšetření vyjde na 20 až 25 tisíc korun. Plzeňská fakultní nemocnice může novinku v rámci studie použít pouze u 200 osob. „Předpokládá se, že tento způsob diagnostiky bude brzy registrovaný, tedy hrazený ze zdravotního pojištění,“ doplnil Ferda.

Zatímco v tuzemsku jsou plzeňští specialisté jediní, kdo radiofarmakum používají, stejnou látku vyrábějí rovněž v německém Essenu či Mnichově. Ve světě je podobných pracovišť asi sto.

Na klinice zobrazovacích metod ročně vyšetří zhruba tisícovku mužů s podezřením na karcinom prostaty. Počet pacientů se podle primáře meziročně zvyšuje. Mají na tom ovšem podíl dva aspekty. „Jednak se muži o sebe více starají dříve přicházeli s pokročilým nádorovým onemocněním, dnes už to tak naštěstí není. A potom některé vyšetřujeme opakovaně, a to díky velikým úspěchům v léčbě,“ uzavřel primář.