Důvodem mají být změny evropských norem na divadelní technologie. „Pokud je stavba nebude respektovat, bude mít pravděpodobně problém s kolaudací, nedostane certifikát," prohlásil technický náměstek primátora Petr Rund (ODS).

Tvrdí, že technologie byly v divadle navrženy a projektovány podle tehdy platné normy, která se ale později změnila. „Staví se už více než rok," argumentuje Rund. Nová norma prý požaduje například hydraulické pojezdy jevišť, které musí splňovat podmínky nejvíce jedné chyby v bezpečnosti funkcí za tisíc let. „To je přesná citace normy, z níž vyplývá, že technologie musí splňovat téměř bezchybnost," vysvětlil Rund s tím, že nejde o svévolné vícenáklady, které nešlo předvídat.

Náměstek dál trvá na tom, že stavba divadla jako taková se ale neprodražuje. „Tam je odchylka maximálně v jednotkách milionů korun, když se při podzemních pracích našly objekty, jež bylo třeba odtěžit a zasanovat," dodal Rund.

Kolem ceny nového plzeňského divadla se vedou diskuze od začátku, kdy bylo o stavbě rozhodnuto. „Zdá se, že sliby o konečné ceně berou za své. Ale nedokážu teď posoudit oprávněnost dalších nákladů. Budeme chtít vidět přesné strukturované odůvodnění," prohlásil Michal Vozobule z opoziční TOP.

Radnice plánuje v rozestavěném divadle prohlídky pro veřejnost, měly by se uskutečnit podle vývoje stavby na přelomu září a října po dva víkendy. Počet účastníků bude omezený na 15 lidí, další prohlídky budou na jaře.

Podle šéfa odboru investic magistrátu Evžena Kauckého začínají práce na vnitřních částech stavby, rozvodech elektřiny, topení, vody a vzduchotechniky. Do poloviny listopadu budou osazena okna.

Sousední parkovací dům má zatím vybetonovanou základovou desku. Vznikne tam 165 nových míst pro divadlo a kulturní dům Peklo.