Pokud bude souhlasit, v brzké době necháme tento návrh projít městskou radou," potvrdil primátor. Baxa se netají tím, že jde o jeho iniciativu a Divadlo Václava Havla chce v Plzni mít. „Je to podle mě nejlepší řešení. Václav Havel je významnou osobností a pojmenování divadla po něm je nejlepším řešením," řekl Baxa.

Ředitel Burian k tomu podotkl, že to je rozhodnutí města, které respektuje. Zároveň ale otevírá otázku, jak by se vlastně měla jmenovat celá organizace se dvěma divadelními budovami, z nichž jedna ponese Havlovo jméno. „Mělo by se to vyřešit komplexně. Mohli bychom se také dostat do situace, že Divadlo J. K. Tyla zahraje v Divadle Václava Havla," přiblížil Burian. Míní, že celá organizace (dnes  Divadlo J. K. Tyla) by se měla přejmenovat na Městské divadlo Plzeň, Velké divadlo by pak neslo jméno Josefa Kajetána Tyla a vedle něj by fungovalo v Jízdecké ulici Divadlo Václava Havla. Logiku v tom připouští i primátor.

Náměstkyně primátora pro kulturu Eva Herinková (ČSSD) před časem uvedla, že město zvažuje k pojmenování nového divadla anketu mezi Plzeňany, od záměru ale město nakonec ustoupilo.
Nová divadelní budova za 840 milionů korun má zahájit svou první sezonu v roce 2014. Jenže je otázkou, jak bude vypadat její financování.

Ředitel Burian už při schvalování stavby městské zastupitele upozorňoval, že provoz nového divadla navýší rozpočet jeho organizace zhruba o tři miliony korun ročně. „To jsou náklady zejména na energie," vysvětlil Burian. Na to, aby se mohlo do nové budovy přestěhovat celé Komorní divadlo, budou ale potřeba další finance.

Radnice ale zatím divadelníkům peníze škrtá, v příštím roce se budou muset obejít bez asi deseti milionů korun městského příspěvku na činnost.

„I s podporou od kraje to dělá minus 11,5 milionu korun,"   potvrdil Burian. Říká, že 80 % nákladů jsou mzdové, takže může buď  propouštět lidi, nebo ubírat představení. Přitom  už teď  je nutné pracovat na repertoáru nového divadla včetně herců a kulis.

„Dnes máme 380 zaměstnanců  a i s novou scénou jich budeme potřebovat asi 400," vypočítává Burian. Radnice ale škrtá v rozpočtech i dalším organizacím. Například Divadlo Alfa se v roce 2013 musí vyrovnat se škrty ve výši 7,3 procenta provozních nákladů. „Je to pro nás brutální zásah do hospodaření a doufám, že přežijeme z rezerv a nebudeme muset umenšovat kulturní nabídku," uvedl ředitel Alfy  Tomáš Froyda.

Podle ekonomického náměstka primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) je třeba šetřit. „Daně do rozpočtu města nenatékají, zvyšuje se DPH, o peníze přicházíme v souvislosti s rozpočtovým určením daní," vypočítává Zrzavecký.