S sebou přinášeli ovoce nebo zeleninu, které nechávali zvířatům pod stromečky. „Stává se z toho nová vánoční tradice," poznamenal pracovník zoo František Hykeš.

Čtyřiadvacátého prosince se vydala do krajské metropole také rodina Bílkova ze Štěnovic. „O akci jsme se dozvěděli z Facebooku. Během svátků jsme sem vyrazili poprvé. Zdá se, že z toho uděláme rodinný zvyk. Kristiánovi, kterému je dva a půl roku, i čtyřměsíčnímu Kryštofovi se tady moc líbí," uvedl Radim Bílek. Pod nazdobený čtyřmetrový smrk společně se syny 
a s manželkou Alicí položili kilo jablek a kilo mrkve. „Mile nás překvapilo, kolik lidí mělo stejný nápad jako my," doplnil Radim.

Právě rodiny s dětmi patřily mezi nejčastější návštěvníky. „Od devíti do dvanácti hodin k nám zavítalo zhruba 1500, odpoledne se pak číslo pohybovalo kolem 1900. To je rekordní počet," konstatoval Hykeš. Doplnil, že tento rok situaci nahrálo krásné vlastně jarní počasí.

A čím lidé z Plzně i jejího okolí zvířata obdarovali? „Převládalo české ovoce a česká zelenina. Nechyběly ani exotické plody, jako banány a pomeranče. Poměrně často se mezi dárky objevovaly suché chleby nebo rohlíky. Někteří nosili kaštany a žaludy, které na podzim nasbírali," vyjmenoval pracovník zoo. Návštěvníci přinesli během Štědrého dne pod tři vánoční stromy přibližně dvě stě kilogramů potravy.

Návštěvníci, mezi nimiž byly nejčastěji rodiny s dětmi, s nadšením přihlíželi krmení tučňáků

Hlavně pro děti byl připraven speciální program. Mohly si chytit zlatou rybku či si projít vánoční naučnou stezku o ceny. „Rodiny se s oblibou zastavovaly u krmení zvířat. Největší úspěch mělo rozbalování dárků u šimpanzů," nastínil Hykeš.

Protože zoologická zahrada má celý rok otevřeno, rovněž během dalších svátečních dní sem mířily stovky zvědavců. Zdá se, že loňská návštěvnost, jež činila 427 tisíc lidí, bude letos překonána. „I když nám 
v létě konkuruje voda a v zimě konkurují hory, situace se za posledních pět let zlepšila. Lidé se naučili, že zvířata jsou aktivní i během zimy a je možné je vidět prakticky všechna," uzavřel mluvčí zoo Martin Vobruba.