„Může to být běžná infekce. Jakmile ji pacient získá ve zdravotnickém zařízení, zařazujeme ji do nozokomiálních," uvedl ředitel nemocnice Václav Šimánek s tím, že infekce zvyšuje náklady na léčbu a zhoršuje prognózu pacienta. V plzeňské fakultce nyní nákaza postihne 1-1,5procenta. „Očekáváme snížení o desetiny procenta. Na nulu se nikdy nedostaneme a není to ani žádoucí," doplnil Šimánek.

Pomoci tomu má i nová kontinuální tunelová prací linka, jež je svou konstrukcí podobná stávající. Jedná se o systém komor, v nichž probíhají jednotlivé procesy jako předpírka, máchání či termodezinfekce, kdy se textilie na deset minut vystaví devadesátistupňové teplotě. „Současná linka z roku 1993 je už technologicky zastaralá, během pracího procesu na prádle ulpívaly částečky nečistot, které se při máchání zcela nevyloučily," vysvětlil vedoucí odboru služeb Josef Černý. Nově voda z hlavního praní nebude přecházet do máchání, ale odfiltruje se a vrátí se zpět do pračky. Tu tvoří nakládací dopravník, prací tunel, odvodňovací lis a sušiče. Nemocnice linku pořídila za 18 milionů korun, 85 procent částky tvořila evropská dotace.

Prádelna, která má 56 zaměstnanců, z toho tři muže techniky, v pracovní dny zpracuje 5-6 tun prádla. To se před praním třídí na lůžkoviny, operační, infekční a osobní prádlo zaměstnanců. Jen lůžkovin je v nemocnici v oběhu 60 tisíc kusů. Pacientům se mění denně, životnost je zhruba padesát vyprání.