Jedná se o tři samičky a jednoho samce, kteří dostali jména Hayet, Hakima, Habiba a Hassan. Kmotry lvíčat se stali primátor města Plzně Roman Zarzycký, radní města Plzně Daniel Kůs, hokejista HC Škoda Plzeň Jakub Lev, herečka Michaela Dittrichová a herec Martin Zounar.

„Dlouho se nám lvy nepodařilo odchovat, ale nyní už je to sedmá generace po sobě. Byla jsem u všech a je to vždy náročné hlavně na koordinaci a otvírání těch správných průlezů, protože lvy máme rozmístěné na více místech. Ale tu největší práci a piplání s lvíčaty má pochopitelně jejich matka. Zatím ještě pijí mateřské mléko, ale už se učí jíst maso,“ říká jejich ošetřovatelka Lenka Václavová.

Platforma Nesnězeno zachraňuje jídlo, které by skončilo v koši. Od října ji mohou používat i Plzeňané. Na snímku tým tvůrců Nesnězeno.
Platforma Nesnězeno zachraňuje jídlo, které by skončilo v koši. Už je i v Plzni

První okamžiky ve výběhu byla lvíčata sice ustrašená, ale postupně se začala osmělovat a po chvíli si už před očima stovek návštěvníků spolu hrála a prala se o nejlepší kousky masa. Na jejich skotačení se přijel se svými rodiči a sestřičkou podívat i sedmiletý Jáchym. „Mně se ta lvíčátka moc líbí, ale mám rád všechna zvířata. Nejvíc ale lvy. Zase se sem někdy na ně přijedeme podívat,“ slibuje.

A co si o lvech myslí jeden z kmotrů plzeňských lvíčat herec Martin Zounar?

„Pro mě je lev impozantní zvíře a to nemyslím jako král zvířat, ale to, že třeba lvice má v sobě neuvěřitelnou jemnost, je to taková ta pravá máma. Moje láska ke lvům začala jako snad u všech mých vrstevníků u filmů o lvici Else,“ vzpomíná s úsměvem Martin Zounar.

Zdroj: Pavel Bouda

Lev berberský už byl ve volné přírodě zcela vyhuben a v Plzni se chová od roku 2002. Množí se zde od roku 2016 a lvi odchované v Plzni mají nyní například ve Francii nebo Rakousku. Rodiči těch letošních čtyřčat jsou lev Mates a lvice Tamika.