Kamera, klapka, akce! má být v Plzeňském kraji slyšet častěji, přeje si Krajský úřad, který zahájil spolupráci s Regionální filmovou kanceláří Plzeňský kraj.

Spolek vznikl vloni v říjnu a má oslovovat producenty a režiséry, pomáhat hledat lokace, propagovat kraj jako atraktivní místo k filmování. „Dosud se u nás sice natáčelo, ale víceméně náhodně. Chceme to dělat jinak,“ řekl radní pro oblast kultury Martin Baxa.

Myšlenka na takovou kancelář se poprvé objevila v roce 2015, teď znovu ožila. „Byli jsme jedním z posledních krajů, který ji neměl,“ dodala vedoucí krajského odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Alena Svobodová.

Právě prostřednictvím odboru bude kraj kancelář podporovat – letos jí na činnost pošle 340 tisíc. Kancelář se také bude pravidelně prezentovat na festivalu Finále Plzeň. Dalšími penězi bude odbor přispívat přímo filmařům. Radní už schválili první příspěvek, 240 tisíc korun štábu, který v kaolinovém dole v Nevřeni natáčel peklo pro pohádku Čertí brko.

Toto natáčení mimochodem velmi pomohlo i obci, která se uzavřené štoly snaží zpřístupnit. „Filmaře důl ohromil a finančně se podíleli na vybudování vstupního portálu. Je to důležitý krok pro zpřístupnění,“ uvedla starostka Štěpánka Bejčková.

Další příspěvek má putovat filmu Nabarvené ptáče, který se tu točil vloni.

Kde už jste mohli vidět Plzeňský kraj a kde ho ještě uvidíte? Mohli jste vidět:• Policie Modrava – úspěšný krimiseriál TV Nova natáčel režisér Jaroslav Soukup na Šumavě
• Cesta z města, Cesta do Lesa, Instalatér z Tuchlovic – hořké komedie Tomáše Vorla vznikaly zcela nebo zčásti na severním Plzeňsku
• Anděl Páně – pohádka Jiřího Stracha se natáčela na hradu Kašperk
• Česká spojka – několik scén snímku s Anthonym Hopkinksem vzniklo v klášteře Chotěšov
• Bídníci – minisérie s Gérardem Depardieu a Johnem Malkovichem 
 se točila i v klášteře Plasy
Uvidíte:• Nabarvené ptáče – válečné drama Václava Marhoula s Harveym Keitelem se natáčelo u Hartmanic, Konstantinových Lázní či v Brdech
• Čertí brko – pohádka Marka Najbrta našla prostory pro peklo v bývalém kaolinovém dolu v Nevřeni
• Edmond – adaptace divadelní hry o autorovi nesmrtelného Cyrana vzniká během ledna v plzeňském Divadle J. K. Tyla