Špičkové zázemí pro své vědce i studenty vybudovala Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni, která v pátek poblíž lochotínského areálu fakultní nemocnice slavnostně otevřela za víc než půl miliardy korun první budovy univerzitního medicínského centra. Přilákat sem chce odborníky z celého světa, první úspěchy slaví už nyní.

„Od svého vzniku v roce 1945 fakulta nezískala žádné prostředky, které by zvýšily její vědecký a přístrojový potenciál, až nyní," uvedl její děkan Boris Kreuzberg. Kampus tvoří budova teoretických ústavů, kde bude probíhat hlavně výuka studentů, a Biomedicínské centrum zaměřené na výzkum. „Škola je fajn, ale biomedicínský ústav je pro nás velkou přidanou hodnotou," říká Kreuzberg s tím, že před fakultou nyní stojí nová velká výzva v podobě komercializace výsledků výzkumu, jež je jednou z podmínek udělené evropské dotace.

„Do konce příštího roku máme na smluvním výzkumu vydělat dvanáct až patnáct milionů korun," říká děkan, který věří, že k naplnění tohoto závazku pomůže i angažmá Karla Ježka. Ten ještě donedávna působil v norském Trondheimu, kde sedm let pracoval s čerstvými nositeli Nobelovy ceny za lékařství, s rodinou Moserových, jejich spolupráce stále pokračuje.

Nyní Ježek v Plzni za pět milionů korun buduje svoji laboratoř experimentální neurofyziologie, v níž se věnuje výzkumu mozku, zejména paměti. Poznatky jeho práce by mohly být do budoucna využitelné například při léčbě Alzheimerovy choroby. „V Česku jsme jediní, kdo se téhle problematice věnuje. Zkušené kolegy musím hledat v zahraničí," říká Ježek, který svůj tým stále buduje.

Dalším čerstvým úspěchem pro fakultu je udělení patentu mikrobiologovi Jaroslavu Hrabákovi, jenž se věnuje rezistenci mikrobů vůči antibiotikům.

Univerzitní medicínské centrum

• Kampus Lékařské fakulty vzniká poblíž nemocnice na Lochotíně.
• Za 161 milionů korun zde na ploše 5 tisíc m2 vznikla budova teoretických ústavů, kam se od nového akademického roku přestěhovaly obory biofyzika, biologie, farmakologie a toxikologie, fyziologie a patologická fyziologie. Probíhá zde výuka studentů.
• Biomedicínské centrum za 408 milionů korun zahrnuje dvě budovy moderních laboratoří a pracoven o celkové ploše 4 tisíce m2, pracovat zde bude kolem 110 výzkumníků.
• Aplikovaný výzkum se zaměřuje na problematiku transplantace ledvin či optimalizaci dialyzační léčby. Dále se výzkumníci věnují zdokonalení techniky umělého oplodnění nebo vývoji a zdokonalení metod pro práci s kmenovými buňkami a jejich využití pro regeneraci jater nebo srdce.
• Náklady z 85 procent pokryla evropská dotace, zbylá částka šla ze státního rozpočtu.
V plánu je výstavba další budovy, jež by završila přesun fakulty do jednoho areálu.