Ministerstvo zdravotnictví sice slíbilo peníze na nový pavilon chirurgie, který by sjednotil pracoviště z Bor a Lochotína, nyní je na něj ale zřejmě nebude mít. Kvůli úsporným opatřením dostal zdravotnický rezort daleko méně financí, než s jakými původně počítal.

„Je to samozřejmě škoda, nový pavilon v areálu Plzeň– Lochotín by zaručil sloučení chirurgických oborů pod jednu střechu. V současnosti jsou navíc některé související obory stále ve starém areálu na Borech, tedy na druhém konci města,“ říká ředitelka nemocnice Jaroslava Kunová. Jako akutní například vidí stěhování urologie, která s chirurgií velmi úzce souvisí, a pokud lékaři na Lochotíně potřebují k případu urologa, musí jet přes celé město. „Ani tak nejde o peníze ztracené cestováním jako o neefektivní využití času lékařů a samozřejmě i o zdraví pacienta, který musí čekat déle,“ vysvětluje Kunová.

Potřebnost pavilonu uznala při své nedávné návštěvě v plzeňské nemocnici i ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. V letošním roce se ale uvažuje pouze o menších úpravách na nemocnicích. „Dvě miliardy korun určitě z tohoto rozpočtu dát nemůžou,“ chápe ředitelka.