Udělala jste již v chodu knihovny nějaké změny?
Když nastoupí nový ředitel, není možné, aby hned všechno změnil. Nejdřív se musí zorientovat v tom, co funkce obnáší. Instituce, jako je knihovna, funguje podle pravidel a norem, které jsou dány vyšším řádem, než je ředitel. To znamená, že skutečné změny se projeví až po nějaké době.

Na konci minulého roku se uskutečnil průzkum čtenářské spokojenosti s vaší knihovnou. Už víte, jak dopadl?
V současné době pracujeme na jeho vyhodnocení. Knihovna byla celkově ohodnocena známkou 1,6. To není špatné vysvědčení. Bodovala se celá řada ukazatelů, čtenáři navíc ke každé otázce mohli připsat osobní poznámku nebo připomínku.

Čeho se nejčastěji týkaly?
Jednou z oblastí byla otevírací doba. Mnozí respondenti by si přáli, aby byla širší. Například abychom otevírali už v osm ráno a zavírali nejdříve v sedm hodin večer. Některé hlasy volaly po rozšíření sobotní otevírací doby. Nám by se také líbilo mít otevřeno nepřetržitě, nicméně musíme pracovat s daným počtem zaměstnanců. Vše je třeba důkladně propočítat, abychom dokázali zajistit všechny služby. Druhým nejčastějším tématem byl nákup knížek. Některým uživatelům se zdá, že máme málo novinek, nebo, že dlouho trvá, než je jim je nabídneme.

Jakým způsobem se nákup nových titulů uskutečňuje?
Naší nákupní strategií je mít raději větší počet titulů v méně exemplářích než naopak. Ročně v češtině vychází kolem sedmnácti osmnácti tisíc nových knížek, a knihovna samozřejmě nemůže koupit všechno. Pořizujeme to, co má trvalejší hodnotu, a to co pochází z ověřených zdrojů. Cesta knížky ke čtenáři je v knihovně přirozeně o něco delší než její cesta na pulty knihkupectví. Proces trvá i několik týdnů. Ale u velkých trháků, jako byl třeba poslední díl Harryho Pottera, se vše snažíme urychlit tak, aby byl titul v nabídce ve stejný den jako na pultech obchodů.

Kolik jste v loňském roce zakoupili titulů?
Získali jsme jich do fondu 3400. Celkově to představovalo 27 tisíc knižních exemplářů a asi dva a půl tisíce AV médií. Což není podle mě vůbec málo. Každý rok je to různé. Záleží na tom, co nám dovolí náš rozpočet. V posledních letech k nám bylo město štědré, takže jsme mohli nakupovat dobře.

V současné době se neustále hovoří o tom, že lidé málo čtou. Pozorujete to také?
Musím říci, že se to u nás naštěstí neprojevuje. Oproti předchozímu roku totiž narostl jak počet čtenářů a návštěvníků, tak výpůjček. Jediné co se trochu snížilo, je zájem o internet. Pokles je způsoben nejspíš tím, že toto médium je dnes domácnostem už dobře dostupné.

Jaké plány aktuálně máte?
Naším velkým snem je výstavba nové hlavní budovy, protože staré prostory už kapacitně nedostačují potřebám uživatelů. Stavba byla ale o několik let odsunula. Letos máme v plánu například rekonstrukci obvodní knihovny na Lochotíně, rozšíření wifi připojení do dalších knihoven a také chceme nabídnout čtenářům nový katalog webového formátu.