„Pokud byste se v těchto chvílích pohybovali na česko-německé hranici na Blatném vrchu na Šumavě, všimli byste si velmi zajímavého jevu. Nohy by vás totiž velmi zábly, při zemi zde měříme totiž kolem -5 °C, nicméně vaše hlava by byla poměrně ´v teple´ - konkrétně v 6 °C,“ informoval Český hydrometeorologický ústav na sociální síti.

close Naměřený rozdíl teplot při zemi a ve dvou metrech ze čtvrtečního rána. info Zdroj: ČHMÚ zoom_in Naměřený rozdíl teplot při zemi a ve dvou metrech ze čtvrtečního rána.

Podle meteorologů tak výrazný rozdíl v teplotách při zemi a ve 2 metrech nad zemí je velmi nezvyklý. Otázkou zatím zůstává, proč k takovému jevu došlo. „Přemýšlíme nad tím a musíme ještě zkonzultovat s klimatology, ale přijde nám, že by to mohlo být spíše větrem - ve 2 metrech fouká a při zemi vůbec. Patrně výskyt nějaké stabilní vrstvy těsně při zemi.“

Díky nočnímu vyjasnění bylo dnešní ráno nejchladnější z celého týdne s průměrnou teplotou kolem 1 °C. Po rozpuštění ranních mlh a nízké inverzní oblačnosti bude dnes poměrně slunečno. Během odpoledne ale začne do Čech pozvolna od západu přibývat oblačnost související s frontálním systémem, který bude přes střední Evropu přecházet během zítřka.