Uskuteční se tu totiž akce Noc vědců aneb Věda není věda.

„V Plzni se koná podruhé. Jejím cílem je především popularizace vědy a prezentace vědce jako běžného člověka, který má své koníčky a zájmy. I z tohoto důvodu bude jedním z hlavních bodů představení vědeckých osobností regionu,“ říká Vlastimil Volák, ředitel science centra Techmania, které se podílí na organizaci akce a představí na ní své první exponáty.

Mezi ně bude patřit například Van de Graafův generátor nebo tzv. zesílená konverzace. „Na veřejnosti se tyto pozoruhodnosti objeví poprvé,“ říká dále Volák.

Představí se odborníci z regionu

Vědci, kteří se noci zúčastní, dostanou ocenění Techmania science center. Mezi ně budou patřit například Jan Mühlbacher z Fakulty elektrotechnické ZČU nebo Stanislav Fliegl ze Škody Holding.

Návštěvníky čeká výstava fotografií, které pořídil Josef Reischig z Ústavu biologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni. Její název zní Svět pod mikroskopem a nabídne pohled na běžné věci netradičním způsobem.

Děti a nejen ony jistě ocení ukázky pokusů, které předvede katedra obecné fyziky Fakulty pedagogické ZČU. „Uskutečňovat se budou průběžně. Patřit mezi ně bude třeba experiment s Teslovým transformátorem, pokusy s laserovými ukazovátky nebo tavení hřebíků pomocí transformátoru,“ uvedl Jiří Sojka ze science centra. Po fyzicích se představí jejich univerzitní kolegové z katedry chemie.

V případě jasného počasí bude možné dalekohledy zapůjčenými plzeňským planetáriem pozorovat oblohu. Výjimečně bude přístupný podzemní kryt v areálu Škodovky. Stane se dějištěm přednášek. Lumír Honzík, ředitel Hvězdárny a planetária Plzeň porozpráví o tom, jak ovlivňuje Slunce planetu Zemi a Miroslav Randa z katedry obecné fyziky pak o tom, jak vznikl vesmír.

Večer zpestří hudba

Na své si přijdou i ti, kteří vědě neholdují. Hudební složku zajistí UDG, Peha, Lucie revival, Muerta Mente a Mandrage. „O večerní ohňovou show se postará skupina Pa–li–tchi. Poslední kapela dohraje v půlnoci,“ doplňuje Sojka.

Z diváků mohou vzejít odborníci

Akce má podle Voláka přiblížit vědu a techniku především mladým zvídavým lidem. „Studentů technických oborů je málo. Všichni chtějí studovat práva nebo jiné humanitní obory.

Jestliže se chce Česká republika prosadit ve světě, tak jedině vývozem. K tomu je zapotřebí mít dostatečné množství odborníků, kteří jsou schopni zajistit vývoj výrobků,“ domnívá se jeden z vědců, kteří se noci zúčastní, Jiří Pinker ze ZČU. „Je třeba k technice přitáhnout už děti na základní škole. Myslím si, že akce jako Noc vědců by k tomu mohly pomoci,“ dodává Volák. Loni Noc vědců navštívilo přes tisíc lidí.

Letos by chtěli pořadatelé počet návštěvníků minimálně zdvojnásobit.

 

Program Noci vědců na hlavní scéně na nádvoří Škodovky

16–18:00 – Lucie revival

18–18:30 – Slavnostní zahájení, představení vědců

18:30 – 19:45 – kapela UDG

19:45 – 20:15 – Slavnostní zahájení projektu Pouť k planetám

20:15 – 20:45 – Muerta Mente

21:00 – 22:00 – Peha

22:00 – 24:00 – Pa–li–tchi