Šok přišel po Novém roce. Rodina totiž kvůli reformě přišla o sociální dávky, z nichž žila. „Naše Jolanka má těžkou formu autismu. V Plzni sice vznikají jistá zařízení, do kterých může docházet, ale sama tam nevydrží víc než tři hodiny. Proto pro mě normální práce nepřichází v úvahu. Najednou nám z ničeho nic peníze prostě nepřišly. Bez sebemenšího varování. Bylo to opravdu těžké nějakým způsobem vyjít,“ vysvětluje.

I když už si Šárčin manžel našel novou práci a rodinu se mu tak podařilo finančně stabilizovat, všichni se hodně uskromňují. „Kupujeme pouze základní potraviny, nejezdíme na výlety a podobně,“ popisuje Šárka, již vyděsil přístup některých lidí, kteří se kvůli snížení nebo zrušení příspěvků rozhodují, zda dát děti do ústavní péče. „Vědí, že to nemůžou sami zvládnout. I když nic takového udělat nechtějí, nakonec budou muset. Individuální přístup můžete dítěti poskytnout jen doma,“ myslí si Šárka. Na to, aby si Šárčina rodina mohla dovolit potřebné, by příspěvky měly být asi deset tisíc korun, teď mají o téměř čtyři tisíce méně.

„Uznali nám druhý stupeň závislosti, i když znám některé děti, které jsou na tom lépe a mají uznaný třetí stupeň. V rozhodování hraje velkou roli i lidský faktor,“ myslí si Šárka.

Příspěvek na péči o dítě

Dítě v I. stupni závislosti: 3000 Kč
Dítě v II. stupni závislosti: 6000 Kč
Dítě ve III. stupni závislosti: 9000 Kč
Dítě ve IV. stupni závislosti: 12 000 Kč

Rodičovská (čerpá se do dvou až čtyř let věku dítěte): 220 000 Kč (celkem)

Rodiny s postiženými dětmi se často rozpadají, protože neunesou tlak společných starostí. „Potom zbudou matky samoživitelky, které to mají strašně těžké. Musí chodit do práce a platit asistenty, což se opět nedá uplatit. Neumím si to představit,“ myslí si Šárka. Spekuluje se i o zrušení speciálních zařízení pro děti s různými hendikepy. „To by mohlo znamenat totální separaci takových dětí a velký krok zpátky,“ dodává Šárka.

Na téměř deset tisíc rodin s postiženým dítětem letos dopadla ještě jedna nepříjemná změna – kromě zrušení sociálního příplatku totiž nesmějí čerpat rodičovskou zároveň s příspěvkem na péči. Pokud by se tato možnost navrátila, státní výdaje by se ročně zvedly o 350 milionů korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí změnu zákona nevylučuje, i když je podle něj systém platící od Nového roku spravedlivější. „Lépe reaguje na stupeň postižení dítěte. Opětovné posuzování délky čerpání rodičovského příspěvku podle zdravotního stavu dítěte by bylo krokem zpět. Je však možné diskutovat o případných úpravách,“ podotýká ministr Jaromír Drábek (TOP 09).