Máte svářečskou helmu, vyvolaný osvícený negativ nebo osvícený rentgenový snímek? V pátek dopoledne se vám bude hodit, podobně jako kotouče z disket. Na obloze bude k vidění částečné zatmění Slunce, Měsíc zakryje na západě Čech až 75 procent slunečního kotouče. Bez ochrany očí hrozí trvalé poškození zraku.
Zatímco poslední částečné zatmění Slunce v lednu 2011 lidé kvůli mlze téměř ani nepostřehli, tentokrát by nebeskou podívanou nemělo nic rušit. „Obloha by měla být jasná nebo skoro jasná až do pátku," potvrdil plzeňský meteorolog Josef Cink.
Průběh v Plzni Začátek: 9:34 hod.
Maximum: 10:44 hod.
Konec: 11:55 hod.
➤ V kraji se mohou časy lišit v rozmezí jedné až dvou minut.
Pokud lidé chtějí sledovat zatmění s odborným výkladem, mají několik možností. Pozorování pro veřejnost v Plzni pořádá plzeňská hvězdárna, Česká astronomická společnost i Techmania na Borech. Dalekohledy se speciálními filtry budou připraveny i v rokycanské hvězdárně.
Techmania vytvořila kvůli páteční podívané speciální program, na nějž dorazí školy z Nalžovských Hor, Sokolova, Ostrova, Plzně a Třemošné. „Pojedou čtyři třídy – prvňáci a druháci, a už se těší. Mají to místo výuky, vrátí se po poledni," řekla ředitelka ZŠ Třemošná Miroslava Siváková.
Mnohé školy kvůli zatmění přerušovat výuku nebudou, nemají totiž pro žáky speciální brýle ani jiné ochranné pomůcky pro ochranu očí. Ve Kdyni už se ale na nebeskou podívanou těší a zahrnou ji do výuky. „Přijde mi to super, vybraní učitelé se půjdou s žáky někam podívat. Už sháníme svařovací skla," prohlásil ředitel Masarykovy ZŠ ve Kdyni Pavel Kopta.
Přímo do Slunce se raději nedívejte
Podívaná, která se bude v Plzni v tomto rozsahu opakovat až v srpnu 2026, začne zítra před tři čtvrtě na deset dopoledne. Měsíc od tohoto okamžiku začne vykusovat od pravého horního okraje stále větší oblouk.
„Jak bude čas postupovat, zatmění bude zřejmé i při sledování 'neozbrojenýma' očima," slibují pracovníci Hvězdárny v Rokycanech. Přímo do Slunce je ale bez filtru nebezpečné se dívat, speciální brýle je možné koupit v plzeňské Techmanii.
Kvůli riziku poškození zraku nebude například 21. základní škola v Plzni ani přerušovat výuku. „Byl bych raději, kdyby na to žáci ani nekoukali," říká s nadsázkou ředitel školy Martin Prokop. Svářecí skla či hvězdářské filtry pro žáky nemá.
Kam za odborníky • nám. T. G. Masaryka, Plzeň
od 9:30 do 12 hod. (Hvězdárna a planetárium Plzeň)
• Mikulášské náměstí, Plzeň od
9 hodin (Západočeská pobočka České astronomické společnosti)
• Techmania science centrum spec. program v 3D planetáriu
• před radnicí ve Spáleném Poříčí od 9 do 12 hod. (soukromá Hvězdárna pana Josefa Muchy)
• Hvězdárna Rokycany od 9 hod.
Pozorování, které pořádá Česká astronomická společnost (ČAS) na Mikulášském náměstí v Plzni, je určeno především studentům nedalekých gymnázií. „K dispozici bude několik dalekohledů. Před začátkem zatmění vysvětlíme, jak pozorovat, aby nedošlo k poškození zraku, a zároveň zodpovíme dotazy a řekneme, kdy a jak k úkazu dochází," říká Marek Česal ze Západočeské pobočky ČAS, který bude u jednoho z astronomických dalekohledů.
Nejbližší zatmění Slunce pozorovatelné z ČR bude sice už za šest let, zakryto ale bude jen cca osm procent slunečního kotouče. Příštího úplného zatmění se už nedočkáme, naši potomci ho uvidí 7. října 2135, ovšem pouze v případě, že vyrazí do severní či východní části republiky.
Pokud máte zájem o sledování zatmění, můžete si sestavit svůj vlastní přístroj - více ZDE.
Podívejte se také na infografiku o zatmění slunce ZDE.