„Člověka překvapí, jak je drobný, ale zároveň skromný a velmi charismatický,” říká o bývalém prezidentovi Václavu Havlovi manažerka společnosti Plzeň 2015 Marcela Krejsová. I díky ní získal dramatik, který ve středu oslaví 75. narozeniny, plzeňskou Cenu 1. června. Návrh na ocenění dala před dvěma lety právě Krejsová, v té době náměstkyně primátora pro kulturu.

„Václav Havel je člověk, díky němuž se do povědomí okolních států dostala naše republika i česká hrdost,” vysvětluje důvody nominace Krejsová, která pro exprezidenta chystala i překvapení v podobě koncertu Plastic People. Bohužel z něj nakonec sešlo. „Bylo to v roce 2009, tedy 20 let od revoluce a pan Havel měl pekelně nabitý program,” vzpomíná manažerka, která se tehdy s Václavem Havlem nesetkala poprvé ani naposled.

Půl roku předtím tu měla premiéru jeho divadelní hra Odcházení. „A potkali jsme se i o několik měsíců později, když stejnou hru uvedl na Festivalu Divadlo jihočeský divadelní soubor,” dodává Krejsová. V kontaktu s ním ale už nijak není.

Nepřímo je s bývalým politikem spjata i studentka sochařství Barbora Daušová, která rok pracovala na soše Václava Havla v životní velikosti. „Hodně jsme o něm i doma mluvili. Je to významná osobnost, která mi stála za to se jí zabývat. Oslovil mě i jako člověk, jak jsem ho poznala díky filmu Občan Havel,” vysvětluje Daušová.

A jak měl bohatý a nelehký osud první prezident České republiky, užila si své i socha. Na loňském Pilsner Festu ji totiž někdo ukradl, o několik týdnů později bylo dílo z polyesterové pryskyřice nalezeno značně poničené v příkopu u dálnice. Barbora musela sochu opravit, od letošního srpna stála v pražské kavárně Slavia. Původně jen do konce září, zatím tam však zůstává. „Mám nabídku na další umístění v Praze, ale nechci nic zakřiknout,” usmívá se studentka, která by měla tento akademický rok obhájit diplomovou práci na Ústavu umění a designu na ZČU v Plzni.

Za dva měsíce umístění ve Slavii se prý byla několikrát na své dílo podívat. „Je velmi příjemné vidět, jak ho lidé poznávají. Občas je dokonce vtipné, jak jeho jméno vyslovují cizinci,” doplňuje Daušová.