„Náš projekt počítá se zapojením více neziskových organizací. Budeme se tady střídat. Chceme hlavně mládeži nabídnout doučování v jednotlivých domácnostech, právní pomoc, zaměříme se také na drogově závislé,“ naznačuje plány ředitelka Tady a teď Michaela Hirtová.

Pomoc se soustředí pouze na lidi, kteří mají o podanou ruku zájem a budou dodržovat určitá pravidla. „Můžeme spolupracovat jen s těmi, kteří svým přístupem ukáží, že mají vůli posunout svůj život trochu dál,“ připomíná terénní pracovník společnosti Tady a teď Jakub Václavů, který už delší dobu s lidmi z problémového domu spolupracuje.

Obyvatelé domu, kde bydlí převážně romské rodiny, jsou k možnostem měnit zaběhnuté zvyklosti většinou vstřícní. „Já to vítám hlavně kvůli dětem, že dostanou šanci. Také budu moct zařídit některé věci z internetu, který má v kanceláři být,“ říká žena, která podobně jako ostatní nechce být jmenována.

Obyvatelé domu patří mezi nekvalifikovanou a nezaměstnanou skupinu, která je převážně závislá na sociálních dávkách. Mezi mladistvými se objevuje užívání tvrdých drog.

Podle Jakuba Václavů je nejhorší, že do začarovaného kruhu spadají i děti, které přejímají návyky svých rodičů. „Postrádají dispozice nezbytné ke společenskému úspěchu, se svou barvou pleti navíc často narážejí na zeď nepochopení“ připomíná Václavů. Motivací většiny obyvatel domu je bydlet jinde. „To by byl asi nejlepší výsledek naší práce. Najít někoho, který by dokázal s naší pomoci opustit tento dům,“ přiznává Václavů.