Ještě minulý školní rok si mohly děti
v přeštické devítiletce koupit v automatu třeba bagetu nebo sladké tyčinky. Teď už zařízení v prostorách nenajdou. Důvodem je takzvaná pamlsková vyhláška, jež prodej nezdravých potravin ve školách zakazuje.

I když dokument začne platit od příštího ledna, některé vzdělávací instituce 
v Plzni i na Plzeňsku se podle něj řídí už nyní. „Jeden automat jsme zrušili v květnu, druhý je nápojový, kde jsou pouze vyhovující minerální i neperlivé vody. Reagovali jsme tak i na prosby rodičů," sdělil ředitel přeštické školy Petr Fornouz. Na druhém stupni však žáci mají k dispozici ještě bufet s nezdravým zbožím. „Jsme domluveni s provozovatelem, že sortiment vyprodá a změní. Uvažujeme ale i nad tím, že bufet úplně zrušíme," dodal.

Lepší alternativa

Podobné rozhodnutí nedávno udělali na plzeňské 22. ZŠ. „Nejdřív jsme se snažili, aby nabízené zboží vyhovovalo novým podmínkám. Pro paní, která bufet provozovala, to už nebylo zajímavé, a tak jsme s ní už nepodepsali smlouvu," uvedla zástupkyně ředitelky Jaroslava Honsová. Zároveň s tím se na škole snaží nabídnout chlapcům 
a děvčatům lepší alternativu. Kuchařky ze školní jídelny pro ně připravují zdravé svačiny, jež si mohou dopředu objednat.

Nápojový automat mají
i na stodské devítiletce. „Dlouhodobě nepodporujeme pití s obsahem kofeinu. V nabídce jsou jenom vody a džusy. Ještě ověříme, zda se kvůli množství cukru vejdeme do vyhlášky," sdělila Martina Macánová, která instituci vede. Ačkoliv považuje vyhlášku za krok správným směrem, běžná praxe nasvědčuje tomu, že děti si nezdravé potraviny stejně do školy nosí. „Buď je mají z domova, nebo si je samy kupují. Mezi nešvar poslední doby patří energetické nápoje, s těmi se setkáváme především na druhém stupni," podotkla Macánová.

Stejnou zkušenost má též ředitelka plzeňské 4. ZŠ Jitka Mejcharová: „Jako škola bychom měli jít příkladem, nicméně nejvíce situaci samozřejmě stejně ovlivňuje rodina."

Stravovací návyky z domova

Výživová poradkyně Lenka Šimandlová k uvedenému tvrzení doplňuje: „Stravovací návyky si děti osvojují hlavně v domácím prostředí. Velmi záleží na tom, jak je rodina nastavená. To je třeba dobře vidět na svačinách, které děti dostávají."

Naopak s odlišnou reakcí některých rodičů, pedagogogů i veřejnosti se setkal ředitel sportovní školy na Skvrňanech. Automat s tyčinkami i sladkými nápoji umístěný u tamějšího bazénu několik měsíců nefungoval. „Během té doby jsem zaznamenal negativní ohlasy, že si děti po plavání, které se tady vyučuje, nemůžou koupit nic sladkého. Stejně to bylo s lidmi z veřejnosti, takže jsme přístroj zprovoznili a nechali ho tady," upřesnil Radek Růžička ze 33. ZŠ. Druhý automat, přímo v budově školy, však splňuje vyhláškou stanovený sortiment.