„Když klesne nezaměstnannost o desetinu, jsme rádi. Dvě desetiny jsou výjimkou. Snížení, jako je to současné, asi nepamatuji,“ uvedla vedoucí odboru trhu práce na ÚP Magdalena Čadová. Snížení počtu lidí bez práce odůvodňuje rychlým nárůstem pracovních míst. Těch bylo v Plzni 30. září 6954, což je o 450 míst více než na konci prázdnin.

„V září se zpravidla zvyšuje počet evidovaných absolventů škol. Letos se to číslo skoro nezměnilo. Mladí nachází téměř obratem práci,“ doplňuje Čadová s tím, že poptávka je napříč celým spektrem profesí. Zvýšený zájem je teď hlavně o pracovníky v obchodě. Především nájemci v obchodních centrech Plaza a Dvořák, které se mají otevřít v nejbližších týdnech, už shánějí pokladní, doplňovače zboží, skladníky, ale také ochranu majetku. Trvá i poptávka po montážních dělnících.

To jsou ale především místa pro cizince. Plzeň je městem, kde jich přibývá nejrychleji v republice. Zatímco v srpnu ÚP evidoval10.724 pracovních povolení aregisregistrací, v září už jich bylo 11.354.Konkrétně se jedná o 2108pracovních povolenípro pracovníky ze zemí mimo Evropskou unii. Z EU je v Plzni registrovaných kvůli práci 9246 osob.