K poslednímu květnu evidovaly kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR v Plzeňském kraji celkem 12 251 uchazečů o zaměstnání. K uvedenému datu tak bylo evidováno o 256 uchazečů méně než v předchozím měsíci, oproti květnu předchozího roku to bylo více o 1 520 uchazečů o zaměstnání, což je o 0,2 procenta více.

close Podíl nezaměstnaných osob v okresech Plzeňského kraje a v ČR k 31. 5. 2024 info Zdroj: Úřad práce zoom_in Podíl nezaměstnaných osob v okresech Plzeňského kraje a v ČR k 31. 5. 2024

„Nezaměstnanost v našem kraji opět poklesla a dostala se na hodnotu 2,8 % oproti 3 % v dubnu. Vliv na to samozřejmě stejně jako v minulém období mají také sezonní práce například v lesnictví. Zároveň evidujeme zvýšenou poptávku studentů po letních brigádách,“ říká Pavla Janovská, ředitelka Krajské pobočky Úřadu práce v Plzni. „V našem kraji bedlivě sledujeme situaci kolem přijímacích řízení na střední školy, abychom byli připraveni na poskytnutí podpory a pomoci všem, kteří to budou potřebovat. Od počátku roku 2024 také intenzivně pracujeme se skupinou dvanácti ukrajinských dětí a jejich rodiči, kterým jsme pomohli s výběrem SŠ a přihláškami na přijímací zkoušky. Část z nich v prvním kole bohužel neuspěla, čekáme na výsledky druhého kola a pevně věříme, že všichni začnou od září studovat na zvolených školách,“ dodává Janovská.

„V Plzeňském kraji bylo v květnu na Úřadech práce evidováno přes dvacet tisíc volných pracovních míst. Mezi nejžádanější profese patří stále stavební dělníci, mechanici, opraváři, ale také obsluha strojů a zařízení, řidiči nákladních automobilů, skladníci či obráběči kovů, soustružníci a zámečníci. V červnu bude podle odhadů nezaměstnanost stagnovat, možný je mírný pokles zhruba o desetinu procenta,“ doplnil analytik Krajské pobočky Úřadu práce v Plzni  Tomáš Moravec.