Celkem bylo od zahájení očkování ohlášeno takových případů již 97. Odborníci radí dva dny po očkování nic neplánovat a v případě potíží hodně pít.

Očkování dětí bylo zahájeno 7. prosince. Zatím byl hlášený jen jeden případ horečky 39 stupňů trvající 2 dny a otok celé paže u dvanáctiletého dítěte po podání vakcíny Pandemrix,“ uvádí portál SÚKL. Z 26 hlášení podezření na nežádoucí účinky vakcíny, které byly doručeny SÚKL v uvedeném období, bylo pět případů klasifikovaných jako závažných.

Stejně jako v minulých týdnech byl nejčastěji hlášeným nežádoucím účinkem vakcíny Pandemrix soubor příznaků připomínajících chřipku, to znamená zvýšená teplota nebo horečka, únava, bolesti svalů a kloubů, svalový třes, pocení, malátnost, nechutenství a bolest hlavy. Tyto potíže byly hlášeny v patnácti případech. Trvají jeden až dva dny a odezní bez dalších komplikací.

Další často hlášenou reakcí, celkem v osmi případech, byla lokální reakce v místě vpichu s otokem, bolestivostí a zarudnutím. V jednom případě byla u pacienta s chronickým onemocněním plic šest dní po aplikaci vakcíny diagnostikována alární pneumonie.

SÚKL proto doporučuje po očkování klidový režim. „Po očkování je třeba počítat s možností rozvoje příznaků připomínajících chřipku nebo lokálních reakcí. Je vhodné neplánovat si na dva dny po očkování žádnou náročnou činnost, ale pokud to jde, je dobré zajistit možnost klidového režimu pro případ potíží,“ píše se na stránkách ústavu. Při horečce a výrazných obtížích je vhodné užívat paracetamol nebo jiná antipyretika a dbát na klid a dostatečný přívod tekutin.