Krok za krokem se severoplzeňská Nevřeň blíží k dlouho vyhlíženému zpřístupnění velkého turistického lákadla.

Labyrint chodeb tamního bývalého kaolinového dolu láká nejrůznější nadšence navzdory zákazům už řadu let, nicméně dnes je veřejnosti oficiálně uzavřen, protože v něm může být nebezpečno. Obec by podle starostky Štěpánky Bejčkové ráda, aby se to letos změnilo. Ovšem jestli se důl zpřístupní v roce 2018, říkat nechce. „Hlavní slovo bude mít Báňský úřad, který rozhodne i o tom, jak velkou část dolu bude možné otevřít. My nějakou představu máme, ale vše musíme konzultovat s nimi,“ vysvětlila starostka.

Kaolinový dům v Nevřeni, to je doslova labyrint chodeb, který nadšence láká celé roky.
Kaolinový důl v Nevření posoudí statik, obec by ho ráda brzy otevřela

Nevřeňský důl vloni posoudil statik, poté začaly hlavní přípravné práce. Na vybudování vstupního portálu se podíleli filmaři, kteří štoly pod vedením režiséra Marka Najbrta proměnili ve filmové peklo – pohádka Čertí brko, již v Nevřeni natáčeli, má přijít do kin letos na podzim. Na portál a další práce vloni obci přispěl také Krajský úřad, který letos Nevřeni posílá stotisícovou dotaci na „vybudování elektrického napojení pro důlní dílo“. V podstatě jde o to, důl zasíťovat. „Pro zpřístupnění to není nutné, ale kdybychom už teď u dolu elektřinu měli, bylo by vše jednodušší a rychlejší,“ míní starostka.

Důl u Nevřeně ukrývá rozlehlou síť chodeb, některé dosahují i osmnáctimetrové výšky a připomínají spíše sluje. Kaolin se tam těžil až do roku 1897, kdy se těžba přesunula k sousední obci Ledce.

V objektu, kde dříve sídlilo Tesco, byl otevřen Lidl a Hervis.
FOTOGALERIE: Prior ožil, ale je jisté, že ho časem zboří