„Abychom si pamatovali výročí našeho sňatku, rozhodli jsme se pro apríla,“ říká ženich Ivan Kolář. Ale byl to pátek a na radnici se neoddávalo, a tak museli hledat jiné prostory. Proto volba padla na Škodovku. „Hosty a příbuzné naše volba lehce zaskočila, ale jelikož se celý aktivní život pohybuji kolem kolejových vozidel, kde jinde než v jedné z jejich kolébek začít život nový?“ objasňuje dnes již novomanžel.

„Sice jsem z toho nápadu moc nadšená nebyla, ale Ivana bych si vzala třeba v bazénu,“ prozrazuje s úsměvem nevěsta Martina Kochtová.

„Netradiční sňatky se v západočeské metropoli a na Plzeňsku objevují celkem často,“ potvrdil i mluvčí plzeňského památkového ústavu David Růžička.

„Kastelán hradu Bečov a ředitel loketského pracoviště NPÚ Tomáš Wizovský podnikl na hradě Rabí dvojsvatbu v kostýmu vodníka, nevěsty šly za rusalky a posléze všichni odjeli na svatební cestu lodí po Otavě,“ vzpomíná Růžička na jednu kuriozitu z mnoha.

Podle Růžičky z hradu Velhartice jednou odlétli svatebčané vrtulníkem. Jindy prý zase vášniví lyžaři během letní svatby vycházeli hradní branou oba na lyžích se dvojitým vázáním. „Vloni dokonce přijela do kláštera Plasy nevěsta v kamionu, takže mě volba manželů Kolářových nepřekvapuje. Je to osvěžující,“ usmívá se Růžička.

Zkušenosti s originálními sňatky mají i v plzeňské zoologické zahradě.

„U nás je svatba u 400 let starého dubu v japonské zahradě tak pětkrát až desetkrát do roka. Rozhodně mi to přijde romantičtější než obvyklý sňatek,“ říká mluvčí zoo Martin Vobruba.

Přestože se Kolářovým díky vstřícnosti Škody Transportation finanční nároky nezvýší, náklady netradiční svatby můžou být až mnohokrát vyšší než ty za tradiční obřad.

Podle starosty centrálního plzeňského obvodu Jiřího Strobacha záleží na ceně pronájmu vybrané lokality. „Pokud snoubenci chtějí takovýto obřad, připlatí si také tisíc korun správní poplatek. Je však pravda, že obřad mimo oficiální místa bývá uvolněnější,“ tvrdí Strobach.

Kromě tradičních obřadních míst se snoubenci v Plzni mohou vzít například v Západočeském či Pivovarském muzeu, Galerii Masné krámy, Křižíkových sadech, Hruškově zahradě, ale i ve vnitřních či vnějších prostorách hotelů a restaurací.