Ve čtvrtek večer se o tom přesvědčila žena z Dvořákovy ulice na Borech, která ve dvě hodiny v noci žádala o pomoc plzeňskou záchrannou stanici živočichů s tím, že jí do bytu vletěl netopýr. Podle šéfa stanice Karla Makoně je právě tato příhoda znakem začínajícího přesunu netopýrů.

„Netopýři sice cíleně nevyhledávají lidskou společnost, ale právě v těchto dnech se může stát, že vás navštíví. Letní měsíce, teplé klidné večery jsou pro ně jako stvořeny. Právě teď přichází zhruba čtyřtýdenní období, kdy se ve velkých skupinách přesouvají z letních kolonií na zimní. Lidé by měli této problematice věnovat zvýšenou pozornost, aby si ušetřili nepříjemné komplikace,“ varuje Makoň a vzpomíná na jeden z loňských případů. „Tehdy jsme ve tři hodiny ráno vyváděli pod dekou z jednoho z bytů na Slovanské třídě účastníka mejdanu, který pro strach nebyl schopen projít chodbu plnou poletujících netopýrů z třetího patra do přízemí,“ říká Makoň.

Jedním z nejmenších u nás žijících netopýrů je tmavě hnědý až černý netopýr hvízdavý. Zdržuje se převážně v blízkosti vzrostlé zeleně a uličních stromořadí. V Plzni nejčastěji v ulicích Alšova, Čechova, Sokolovská, Slovanská, v blízkosti parků na Homolce, Lochotíně a Borech. Objevuje se také u menších parčíků, například u náměstí Českých bratří, Míru, Chodského, Jiráskova nebo v zadních Skvrňanech.

Vyhledává zejména přírodní stromové dutiny, pukliny a hrubou kůru stromů. Přechodně ale nepohrdne ani klidným, dočasně prázdným bytem, kde se může zavěsit na záclony, obrazy nebo závěsy. Do takových prostor se pak mohou nahrnout stovky netopýrů, kteří zde tráví denní siestu, aby mohli po setmění vyrazit lovit hmyz.