V kostele Narození sv. Jana Křtitele v Manětíně a v kostele Svatého Ducha ve Všerubech jsou totiž dvě velké kolonie netopýrů velkých. Ta manětínská je přitom největší v celém kraji – čítá kolem tisícovky těchto létajících savců.
„Netopýr velký patří mezi chráněné živočichy. Lokality, v nichž se jeho kolonie vyskytují, byly mapovány v rámci projektu Natura 2000, který funguje ve všech státech Evropské unie. zjistili jsme, že v Plzeňském kraji je takových kolonií několik,“ vysvětloval Martin Plíhal z Odboru životního prostředí plzeňského Krajského úřadu.
Fakt, že jsou kostely chráněným územím, přináší jejich vlastníkům několik nařízení. V době od 16. dubna do 31. srpna by například neměli rekonstruovat střechy a půdy, rušit netopýří kolonie nebo zakrývat vletové otvory. Počítat mají rovněž s návštěvami ochránců přírody, kteří netopýry sledují, ale starají se i o úklid jejich trusu. „Tyto měsíce jsou důležité proto, že netopýří samice vyvádí svá mláďata. Největší klid by živočichové měli mít hlavně v červnu,“ pokračoval Plíhal.
Manětínská kolonie je podle Plíhala unikátní. „Je v ní asi 600 samic a spolu s mláďaty jejich počet dosahuje tisíce. V druhém severoplzeňském kostele je kolonie menší, asi 150členná,“ dodal Plíhal.
* V přírodě obývá jeskyně, ale přizpůsobuje se i soužití s člověkem. Hnízda si staví na půdách, ve sklepech. V takových místech, kde není průvan, vytváří v létě kolonie.
* Pro období zimního spánku vyhledává odlehlé klidné oblasti.