Až dvacet druhů netopýrů žije v Plzeňském kraji. Nejhojněji se zde vyskytuje netopýr rezavý, hvízdavý, stromový nebo vodní. Deníku to na Mezinárodní noci pro netopýry řekl zoolog Vladimír Hanzal. Akce se konala na zámku Kozel a jejím cílem bylo návštěvníkům přiblížit život netopýrů.

Součástí programu byla procházka kolem zámku, při které Hanzal speciálním přístrojem zjišťoval, jací netopýři nad hlavami návštěvníků právě poletují. „Provádíme takzvaný detektoring, kdy neslyšitelné signály netopýrů proměníme přístrojem na slyšitelné a podle frekvence, výšky tónů a dalších charakteristik poznáme, který se v naší blízkosti nachází. Ozývá se například mlaskání, vrčení, praskání nebo takové ratata,“ vysvětlil zoolog. Odborníci tak jednoduše a bezkontaktně zaznamenají, kteří netopýři se v dané lokalitě nacházejí,a údaje poté zanesou do databáze.

Velký zájem návštěvníků vzbudila Dagmar Zieglerová ze spolku Nyctalus, která se o tyto handicapované savce stará. S sebou přivezla tři samce – Bohouše, Aleše a Matyáše. „Jsou trvale postižení a nemohou se vrátit do přírody. Mám je jako mazlíčky a bydlí ve staré skříni, která má místo dveří pletivo, aby viděli ven,“ řekla.

Péče o netopýry není náročná, chovatelka je krmí převážně moučnými červy. „Netopýři nejsou na červy z přírody zvyklí. Poprvé vždy vymačkám z červa vnitřnosti a ty pak namažu netopýrovi na pysky. Oblízne se a pozná, že je to pro něj vlastně pochoutka,“ popsala Zieglerová.

Po setmění chytali odborníci pod Kozlem u řeky netopýry do speciálních sítí; odchytit se podařilo tři netopýry vodní. „Používáme k tomu sítě na odchyt ptáků. Netopýr do ní nabourá a spadne do takové kapsy. Odtud ho musí rychle vyndat zoolog, aby se netopýr neprokousal ven, a podle různých znaků ho pak zkoumá,“ řekl organizátor akce Martin Jiran.