Konec prázdnin, teplé klidné večery jsou pro netopýry jako stvořeny. Právě teď přichází zhruba třítýdenní období, kdy se ve velkých skupinách přesouvají zletních kolonií na zimní a cestou se zastaví vPlzni. Právě teď přichází období, kdy byste měli této problematice věnovat zvýšenou pozornost, abyste si následně ušetřili nepříjemné komplikace.

Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů radí:

I. Jeden znejmenších u nás žijících netopýrů je tmavě hnědý až černý netopýr hvízdavý. Zdržuje se převážně vblízkosti vzrostlé zeleně, uličních stromořadí (Alešova, Čechova, Sokolovská, Slovanská), parků (Homolka, Borský a Lochotínský park) i parčíků (nám. Českých bratří, Míru, Chodské, Jiráskovo, zadní Skvrňany atd). Vyhledává zejména přírodní stromové dutiny, pukliny a hrubou kůru stromů. Přechodně však ale nepohrdne ani klidným, dočasně prázdným bytem sotevřenou ventilačkou a k zavěšení šikovnými záclonami, obrazy či závěsy. Vtěchto bytech pak většinou bez vaší přítomnosti i souhlasu a ve větších skupinách (50-300 exemplářů) tráví denní siestu, aby po setmění vyrazili lovit kolem veřejného osvětlení létající hmyz a komáry. Jedná se o užitečného, zákonem chráněného a bezkonfliktního živočicha. Akorát ten trus, co vám po nich doma zůstane může svým zápachem působit problémy. Proto, jedete li na dovolenou, nenechávejte otevřené ventilačky či jiné větrací otvory. Pokud máte voknech funkční síta proti hmyzu, nemusíte se ničeho obávat.

II. Noční větrání, nezabezpečená okna otevřená do kořán, roztažené záclony.
Následují hysterické noční telefonáty na naše zásahové číslo a hasiče. Upozorňuji předem, že ani naše organizace a ani hasiči nejsou povinni vám jít vyhánět netopýry zbytu. Proto doporučujeme zabezpečit okna ochrannými síty a nebo alespoň nechávat zatažené záclony. Samolepící ochranné sítě do dvou oken prodávají vkaždém supermarketu, stojí cca do 100,- Kč. Zato noční výjezd naši organizaci stojí minimálně 5x více a věřte, že i my se potřebujeme po náročných denních případech vyspat.

III. Netopýři na chodbách a ve společných prostorách domu. Otevřená okna na chodbách, rozsvícené schodišťové osvětlení láká hmyz a ten následně netopýry. Pamatuji na případ, kdy netopýři pak zalezli do plastových lištových rozvodů kabelové televize na chodbě. Rovněž pamatuji případ, kdy jsme ve tři hodiny ráno (pod dekou) vyváděli zjednoho bytu na Slovanské třídě účastníka mejdanu, který nebyl pro strach schopen přes chodbu plnou poletujících netopýrů projít ztřetího patra do přízemí.

Kromě prvního případu platí pravidlo, že netopýři se ve vašem bytě dlouho nezdrží. Většinou vyloví vprostoru obtížný hmyz a následně jej opustí. Do vlasů se nezamotávají, lidi nenapadají, světlo jim nevadí, orientují se velmi dobře i ve tmě a velice špatně se chytají. Pokud Vám vlétne do bytu, otevřete okna do kořán a nechte je vyletět ven. Případně jim pomocí prostěradla vytvořte mobilní stěnu a tlačte je směrem k oknu.