Tři vážně zraněné děti mladší deseti let za poslední tři dny. To je černá bilance tohoto týdne v Plzeňském kraji. Ve Starém Sedlišti chlapec vypadl z okna, ve Stříbře se další topil v bazénu a ve čtvrtek v Tlučné třetího chlapce pokousal pes.

I když spolu případy nesouvisí, smutnou pravdou je, že úrazů každý rok o prázdninách přibývá. Děti mají volno a hezké počasí láká k venkovním aktivitám.

ZLOMENINY A PÁDY ZE ŽEBŘÍKŮ

„Od začátku prázdnin jsme ošetřili 2344 pacientů, což je v meziročním srovnání o 312 osob více,“ potvrdil Jan Šlajs, šéf EUC Kliniky Plzeň, která provozuje krajskou chirurgickou pohotovost.

Mezi nejčastějí úrazy patří zlomeniny, vymknuté prsty nebo podvrtnuté kotníky a popáleniny. Podle vedoucího lékaře chirurgie Vratislava Randy přibývá třeba pádů z žebříků a úrazů žeber. „Je třeba mít žebříky a štafle řádně ukotvené,“ připomníná Randa s tím, že lidi mají nosit pořádnou obuv, jezdit opatrně na kolech nebo kolečkových bruslích a při práci na zahrádkách a stavbách nosit ochranné oděvy. „Prostě bý opatrní, aby si zbytek léta člověk mohl užít ve zdraví,“ dodal Randa.

Neckyjáda v Radobyčicích
Radobyčický vodník by si mohl troufnout i na světové neckyády

V LÉTĚ KOLA, V ZIMĚ LED

Nárůst úrazů až o 30 % hlásí i krajské nemocnice. „V ambulancich vždy bezpečně poznáme začátek letních prázdnin a začátek lyžařské sezony. V červenci rapidně vzroste počet zlomenin, poranění hlavy a pořezaných rukou. Když napadne sníh, jsou to úrazy z lyží, z pádů na ledu či sněhu,“ uvedl primář chirurgického oddělení Domažlické nemocnice Jindřich Křižan.

Zatímco v dubnu a květnu ošetří krajské nemocnice 1100 až 1150 úrazů dětí a po úrazech hospitalizují 130 a 140 dětí, v červenci a v srpnu to bývá 1300 až 1400 ošetřených a 165 až 180 hospitalizovaných dětí.

Nejčastějí příčinou úrazů u dětí jsou sportovní aktivity jako pády z kola, ze skateboardu nebo na in-line bruslích, pády ze stromu a jiných výšek. V posledních letech přibývají úrazy od bazénů. „Specifickou skupinou jsou úrazy z dětských letních táborů. Ošetřujeme děti, které se řízly pilou či nožem nebo na ně něco spadlo,“ říká primář klatovské chirurgie Zdeněk Bytel.

NEPŘECENIT SÍLY

Chirurg stodské nemocnice Jiří Šedivý připomněl, že dětské úrazy maji v zemi ročně na svědomí 300 úmrtí a další tři tisíce trvale postižených dětí.

Podle něj dítě nebo rodič dost často neodhadnou rizikovou situaci a nebo přecení své síly.

Ilustrační foto
Bankéřka zpronevěřovala peníze klientů. Způsobila škodu 12 milionů

SAMOSTATNÁ KAPITOLA: TURISTÉ

Chirurgická ambulace nemocnice v Sušici hlásí nárůst úrazů od dubna, kdy obnovila nepřetržitý provoz.

„Sušice leží u Národního parku Šumava, proto u nás o prázdninách ošetříme větší množství turistů než v jiných měsících,“ uvedl mluvčí nemocnice Pavel Pechoušek. V červnu tu ošetřili 1602 lidí, což je v meziročním srovnání o 170 lidí více.

Letní aktivity s nejčastějšími úrazy
U DĚTÍ: Jízda na kole nezvládnutí řízení, nedostatečné bezpečnostní prvky.
Jízda na skateboardu a kolečkových bruslích kolize s ostatními, nedostatečné bezpečnostní prvky.
Trampolíny nadměrný počet dětí, nebezpečné skoky.
Pobyt u bazénu či jiné vodní plochy pády do vody.
Koupání dětí přecenění sil, skoky do neznámé vody, nedostatečný dozor.
Kolotoč nebo houpačka nedostatečný odstup od atrakce, pády.
Pády ze stromů.
Úrazy z táborů, chat a chalup pády, pořezání, popáleniny.
U DOSPĚLÝCH: Manuální práce spojené s pobytem a činnostmi na chatách a chalupách. Pořezání, pády ze žebříků, pády různých předmětů a popáleniny.
Ve významných turistických destinacích, jako je Šumava, pak přibývají úrazy z kol a z dalších pohybových aktivit v přírodě. Podíl mají i úrazy z dopravních nehod.