Na přepážkách matrik, živnostenského úřadu, registrů vozidel i řidičů a také na pasech a občanských průkazech se totiž hendikepovaní snadněji dorozumí s úředníkem a to pomocí tabletu.

„Na webech jednotlivých pracovišť bude uveřejněn e-mailový kontakt na odpovědného pracovníka. Tomu stačí poslat zprávu s požadavkem na objednání, úředník ověří dostupnost online tlumočení na daný den a hodinu a pošle potvrzení termínu, případně se s klientem domluví na jiné datum. Samotná komunikace pak probíhá videohovorem s tlumočníkem přes tablet.

Parkování mezi centrem města a autobusovým nádražím je od 1. února zpoplatněné
Řidiči, pozor na pokuty

Tablety na pracoviště dodá Správa informačních technologií. Samotné on-line tlumočení bude probíhat přes projekt Tiché linky, centra online komunikace pro osoby se sluchovým potižením. „V současné době máme na Tiché lince registrováno přes tisíc neslyšících. Nejčastěji jsou tlumočeny situace jeko objednání k lékaři, omluvení dítěte ve škole, pracovní pohovor nebo právě jednání na úřadě. Klietnit tuto službu velmi oceňují, myslím, že my slyšící si ani neuvědomujeme, co vše automaticky po telefonu vyřídíme,“ uvedla regionální manažerka projektu Tichý svět Olga Blahovcová. V ČR je podle ní cca 15 tisíc znakujících neslyšících. Řekla, že Plzeň he zatím jednou z výjimek, která tuto službu provozuje. „Víme ještě o jedné městské části v Praze nebo o Přešticích a Rokycanech, kde je to ale v menším rozsahu než tady,“ dodala Blahovcová.

Projekt je součástí Smart City Plzeň, který se zabývá chytrými řešeními pro pohodlnější život lidí v Plzni.

Jaromír Jágr. Ilustrační foto.
Jágr do Plzně nepřijde, na soupisku Škodovky přibyli Galamboš, Račuk a Král