S nápadem přišla studentka Lucie Hornová. „Inspirovala jsem se u kamarádky, která veřejnou lednici otevřela nedávno v Českých Budějovicích. Lidé ji tam docela využívají," vysvětlila Plzeňanka, která doufá, že lednice bude mít úspěch i v Plzni.

Veřejná lednička nabízí užitečnější alternativu ke zbytečnému vyhazování – jídlo, které je ještě poživatelné, ale už ho nechcete, dejte do veřejné ledničky. „Stále častěji se setkáváme s případy plýtvání jídlem, které by mohlo pomoci někomu jinému. Přitom jsou možnosti, jak tomuto problému zabránit," uvedla Lucie .

Lednička není nijak speciální. Jedná se o běžnou domácí ledničku. „Není úplně nová, ale je plně funčkní. Dostala jsem ji od kamaráda za odvoz, takže náklady na její pořízení nebyly velké," upřesnila studentka.

Celý projekt je inspirován foodsharingem (sdílením potravin, pozn. red.), který funguje především v Berlíně; tam jsou k dispozici desítky podobných veřejných lednic. Nutno dodat, že veřejná lednice není primárně sociální projekt pomáhající lidem bez domova, za cíl si klade spojit lidi, kterým není obrovské plýtvání lhostejné, a povzbudit ostatní, aby jednali stejně. Není pravidlem, že musí člověk něco přinést, aby si mohl nějakou jinou potravinu odnést.

Iniciátorka projektu uvedla jednoduchá pravidla provozu. „Do ledničky nepatří již plesnivé ovoce ani prošlé potraviny. Každý může do ledničky něco vložit a každý si z ní zase může něco vzít. Vždy ale zkontrolujte, v jakém stavu jídlo do ledničky vkládáte a v jakém stavu si jídlo z ledničky berete. Jen vy totiž nesete odpovědnost za to, co jíte. A nakonec, prosím, dodržujte v ledničce pořádek, abychom se k ní vždy rádi vraceli," vyzvala Lucie.

Lednička své místo najde už příští pátek v kavárně Perfect World, kde zůstane přístupná veřejnosti. Slavnostní zahájení se uskuteční v 19 hodin. Kavárna se nachází na Americké třídě 18.

„Moc bych si přála, aby nám všem lednička sloužila a abychom se o ni hezky starali a využívali ji," dodala Lucie Hornová na závěr.