Seznamte se tedy s Japonkou Ayako, jednou z mnoha tváří výstavy, již bude bude od této soboty do 22. listopadu hostit DEPO2015. Jmenuje se Současné Japonsko evropskýma očima a nabídne snímky ostravské fotografky Dity Pepe doplněné texty literární dokumentaristky Barbory Baronové a projekcí fotografií Belgičana Maxe Pinckerse.

Úkolem akce je především nabídnout Čechům jiný pohled na Japonsko.

„Výstava je součástí rozsáhlého mezinárodního festivalu Japan Fest 2015, který v rámci programu Plzně, Evropského hlavního města kultury 2015 nabízí po celý rok bohatý kulturní program. Chceme jí představit současné Japonsko stejně tak jako se zaměřit na otázky, které jsou univerzální a netýkají se pouze této země. Pohled Dity Pepe i Barbory Baronové je klade a částečně na ně i přináší odpověď," popisuje manažer mezinárodních projektů společnosti Plzeň 2015 Petr Šimon.

Tradičního japonského umění a jiných stereotypů Země vycházejícího slunce se v depu nedočkáte. „Dita Pepe společně s Bárou navazuje na projekt Intimita a publikaci Slečny. Obě sledují především otázku postavení žen v evropské, české a v tomto případě i japonské společnosti," říká.

Návštěvu výstavy Petr Šimon upřímně doporučuje: „Byl jsem v uvozovkách zkontrolovat výsledek instalace a musím říct, že mě výstava nadchla. Je nádherná a zároveň smutná, protože téma je velice těžké a všechny pohledy japonských žen jsou smutné a portréty doprovází jejich výpovědi. Zajímavé také je, že Dita Pepe na této výstavě pokračuje ve svém konceptu autoportrétů, kdy se snaží vizuálně a také vnitřně co nejvíce přiblížit fotografované osobě. Na výstavě tuto techniku představují dva světelné panely."

Z textů u fotografií se návštěvníci například dozvědí i jak se v Japonsku říká neprovdaným ženám: „Označují se jako neženy nebo vánoční dortík. V Japonsku se tak mluví o neprovdaných ženách okolo třicátého roku, protože ženy s postupem času sice zrají, ale z jistého úhlu pohledu také stárnou," dodává Šimon.