Zatímco na krajském úřadě Pavel Karpíšek (ODS + TOP 09) a Jiří Pek (Piráti) jsou členy koalice, ve Vejprnicích proti sobě brojí. Karpíšek, náměstek hejtmanky, senátor a starosta Vejprnic, podal na vejprnického opozičního zastupitele a krajského koaličního zastupitele Peka žalobu k civilnímu soudu a požaduje po něm odškodnění ve výši 70 tisíc korun.

Karpíškovi se nelíbí, že ho Pek na webu vejprnických Pirátů v koláži zobrazil jako sicilského mafiána z legendární filmové série Kmotr. Pirát senátora dlouhodobě kritizuje za zneužívání obecních médií ve prospěch vedení Vejprnic a za to, že obec jde na ruku developerům.

Spor mezi dvěma politiky vadí krajským opozičním zastupitelům. Na pondělním zasedání nad ním vyjádřil znepokojení člen zastupitelstva a poslanec Jiří Valenta (KSČM). „Nepřipadá mi normální, když náměstek podává žalobu na koaličního zastupitele za Piráty, který ho označuje za mafiána s rudým karafiátem. Chtěl bych se zeptat, zda je tato úroveň a forma komunikace odpovídající důležitosti orgánu jakou je Rada Plzeňského kraje,“ řekl Valenta.

Karpíšek odpověděl, že věc řeší jako urážku. „Myslím si, že i politici by měli mít pravidla a chci po soudu, aby stanovil hranici. Jsem politik a musím očekávat zájem a komunikaci o mé osobě, ale myslím si, že ty lži mají nějakou mez,“ uvedl náměstek.

Valenta reagoval, že ho Karpíškovo občansko právní spory nezajímají a ať si zastupitelé navzájem nadávají klidně dál. „Jde o to, že vytváříte jistý obrázek celého zastupitelstva dovnitř celé republiky. Jestli se k sobě budete takto chovat, bude to mít vliv na disfunkci celé Rady Plzeňského kraje,“ varoval poslanec.

Příspěvky Jiřího Peka jsou stále dostupné na stránkách www.pirativejprnice.cz a na facebooku vejprnických Pirátů. „Kdysi už Karel Čapek říkal, že humor je jeden z nejdemokratičtějších prvků lidstva. Navíc jestli chce někdo zpochybňovat politickou satiru, tak je to docela smutné a zvlášť u ústavního činitele,“ řekl Deníku Pek.

Dodal, že stejná koláž se objevila v internetovém pořadu Šťastné pondělí. „Použili tam tentýž obrázek, jen místo Karpíška tam byl Babiš s ministrem Vojtěchem. Jsem přesvědčený o tom, že je to legitimní styl politické satiry,“ vysvětlil Pirát.

Podle Peka spor nebude mít vliv na spolupráci na kraji. „Myslím, že dokáži rozlišit mezi místní úrovní a tou krajskou. Naopak, co se kraje týká, spolupracuji velmi nadstandardně,“ uzavřel.