„Je to hrozné. Neustále mám rýmu a pálí mě oči. Nemůžu projít kolem trávníku, protože bych hned začala kýchat,“ stěžuje si Helena Svobodová z Plzně. Alergie na trávy letošní léto potrápila o mnoho Plzeňanů více než tomu bylo v minulých letech. „Hodně se teď přemnožil například pelyněk a další byliny, které působí alergikům velké problémy, když nejsou posekané,“ řekla alergoložka Valérie Balínová z Železniční polikliniky Plzeň.

Rychle rostoucí trávu v plzeňských parcích a na sídlištích však příslušné městské obvody příliš neřeší. Smlouvy se zahradnickými firmami se totiž sjednávají dopředu a kvůli výraznému zvýšení nákladů obvody neuvažují o navýšení počtu sečí. „Několikrát se už stalo, že lidé volali a stěžovali si, ale na seče jsou dané termíny a nelze je měnit,“ řekl Deníku Radek Koželuh z odboru životního prostředí centrálního městského obvodu. Potvrzuje to také místostarosta obvodu Plzeň-Slovany Oldřich Rozšafný.

„Seče jsou pětkrát za rok, frekventované oblasti se sekají až sedmkrát. Při příznivém letním počasí je možné náklady ušetřit, ale letos je nejspíše vyčerpáme,“ říká. Jedna seč přitom přijde na půl milionu korun. Za rok se tak výdaje městských obvodů za sekání trávy mohou vyšplhat na čtyři až pět milionů korun. Alergikům tak nezbývá nic jiného než se travnatým oblastem v Plzni vyhnout.

Kdo si na letošní úrodu trávy rozhodně nemůže stěžovat, jsou prodejci sekaček. V průměru totiž vzrostl jejich prodej o 15 až 20 procent. „ Letos je prodej i servis o dost silnější než loni,“ řekl Deníku Milan Princl ze stejnojmenné firmy prodávající zahradní techniku v Koterovské ulici v Plzni. Hana Bradová z plzeňského Mountfieldu dodává, že zájewm je hlavně o kvalitní benzínové sekačky a motorové kosy na vysokou trávu.

Martina Němcová