Dvaadvacet tisíc svozů odpadu provede týdně městská úklidová firma Čistá Plzeň. Přesto se stává, že popelnice a kontejnery přetékají a kolem nich je nepořádek. Nejhorší situace je každoročně v období kolem Vánoc.

Lidé nejen v této době odkládají vedle popelnic i nadměrný odpad, jako jsou nábytek, ledničky a podobně. Pokuta přitom může dosáhnout až 50 tisíc Kč. „Náklady na úklid takového odpadu a odstranění černých skládek jsou až 20 milionů ročně,“ říká technický náměstek Čisté Plzně Jan Šneberk.

Společnost informuje obyvatele o správném nakládání s odpadem. Přesto je v Plzni mnoho míst, která odpadem přetékají. „Nejproblematičtější místa s odpadem jsou u ubytoven, například v ulici Zikmunda Wintra,“ řekl Šneberk. „Chronické oblasti jsou také Pařížská ulice, Petrohrad, oblast kolem OC Plaza a celá Kollárova ulice,“ dodal.

To potvrzují i lidé žijící v problematických lokalitách. „Jakmile přijedou popeláři do Pařížské, za hodinu je tam opět hromada,“ řekl Milan Ostrý, který v blízkosti bydlí.

V Plzni je téměř 3000 kontejnerů na tříděný odpad. „Tříděného plastu a papíru stále přibývá. U skla takový trend není,“ vypočítává Šneberk. Směsného komunálního odpadu naopak ve městě ubývá. V roce 2016 ho bylo 28 526 tun, v roce 2018 číslo kleslo na 26 443 tun.

Poplatky za svoz komunálního odpadu jsou stanoveny vyhláškou města Plzně. Roční poplatek za 240 litrovou nádobu při svozu jednou za týden činí 2316 Kč, při svozu jednou za 14 dní je to 1332 Kč.

Kristýna Žítková