Speciál houby bannerSpeciál houby bannerZdroj: Deník/Jan LakomýDo lesa vyrazili odpoledne na procházku s kamarádkou Marií Štolkovou, která zanedlouho po jejich nálezu objevila ještě jeden menší kotrč. „Uděláme z nich dršťkovou polévku a kuřecí s těstovinami a kotrčem. Moc si vždycky pochutnáme, je to výborná houba," říká Vlasta Šimková. Připomíná, že 15. října před třemi lety našli kotrče také, ale menšího. Deník o tom informoval i tehdy.

Obrovský kotrč nalezla při procházce Šumavou paní Dana Maršálková z Benešovic. S obří houbou vyfotila své vnučky, které ji doprovázely.
Z výletu na Šumavu se vrátily se čtyřkilovým kotrčem

Kotrče jsou vzácné chorošovité houby, kterých si labužníci cení pro lahodnou oříškovou chuť. Nejčastěji se vyskytují u paty kmene borovice. Rostou ale i na padlém nebo složeném borovém dřevě. Je to podle mykologů velmi ceněná houba. Luxusní restaurace ho vykupují za 1000 až 5000 korun za kilo podle velikosti a kvality. Ve výkupnách za kotrče zaplatí ale jen stovky korun. Houba svým vzhledem připomíná lidský mozek nebo květák.