Šlo jen o gesto, protože vládnoucí koalici ODS, Pravé volby pro Plzeň a KDU–ČSL stačily ke schválení vyrovnaného rozpočtu vlastní hlasy a vlastně ani sociální demokraté k němu neměli vážné výhrady. Jenže když neprosadili několik drobných úprav v rozpočtu, které by podle nich přispěly k jeho vylepšení, rozhodli se hlasování bojkotovat. Zastupitel Jiří Bis (ČSSD) označil nepřijetí návrhů na změny za ´aroganci moci vládnoucí koalice´. Předsedkyně klubu ODS Helena Matoušová to vzápětí označila za zbytečně silná slova a konstatovala uspokojení z toho, že i ČSSD bere navrhovaný rozpočet jako ´věcně správný´.

Co se opozici na vyrovnaném rozpočtu města s příjmy ve výši 5,058 miliard korun a výdaji 5,44 miliard korun nelíbilo? Zastupitel Petr Sova (ČSSD) například kritizoval, že město nebude kromě rekonstrukce Americké třídy či dokončení rekonstrukce náměstí Republiky příští rok zahajovat žádnou jinou stavbu hrazenou výhradně z městské kasy. „Není toho málo? Proč se něvěnujeme akcím, které by pomohly řešit dopravní situaci v Plzni?“ ptal se a navrhoval například úpravy v křižovatce Koterovské třídy a Habrmannovy ulice na Slovanech. Podle primátora Pavla Rödla (ODS) však úpravy dílčích městských úseků dopravu v Plzni nevyřeší a prioritou jsou hlavně velké komunikace I., II. a III. tříd, které ale musí město řešit ve spolupráci s krajem a státem. Náměstek primátora Petr Náhlík (KDU–ČSL) připomněl usnesení města investovat právě do těchto staveb přednostně.

Pravé volbě pro Plzeň se zase nelíbila navrhovaná investice do mimoúrovňové křižovatky Na Belánce nebo do silničního systému na Roudné. Vyškrtnutí z rozpočtu však její zastupitelé také neprosadili.

K největším investičním akcím, které se do rozpočtu vešly, patří např. trolejbusová trať na Borská pole (za 122 milionů korun) nebo rekonstrukce tramvajové trati na Karlovarské třídě v úseku od Bolevecké ulice k ulici Na Chmelnicích (174 milionů korun). Stavby však čekají na dotaci z Evropské unie a těmito částkami je má město spolufinancovat.