Již poosmé se uskutečnil Plzeňský mammární den. Ženy i muži, kteří jej navštívili, se mohli dozvědět aktuální informace o léčbě pokročilého karcinomu prsu u žen, zjistit rizika a přínosy mamografie nebo se naučit, jak si správně vyšetřit prso.
Na význam mamografie upozorňovala většina přítomných. „Při rutinních vyšetřeních nám lékařům rizika unikají, ale u mamografie ne. Bez mamografie by lékaři v podstatě nebyli schopni žádný nález objevit. Ženy by proto neměly opomíjet vyšetření mamografem, a to zejména od 45 let,“ uvedla jedna z přítomných lékařek Miloslava Hlaváčková.

K těmto slovům se připojila i odborná vedoucí lékařka Alena Skálová. „Důležitou prevencí je chodit na prohlídky nebo se naučit správnou techniku samovyšetření prsu,“ informovala.

A jak se samovyšetření provádí? „Pohyby bříšky tří prstů kroužíte třikrát odshora směrem dolů, ale nesmí to ženu bolet. Žena by se měla vyšetřovat nejlépe tři dny po menstruaci, kdy je žláza v hormonálním klidu,“ vysvětlila členka organizace Mamma Help Dana Tomandlová.

Osvojit si techniku chtěla včera řada žen. „Správnou techniku jsem se dnes přišla naučit i se svojí maminkou,“ uvedla zájemkyně Monika Krausová z Plzně.

Nová tržnice v areálu DEPO2015
Tržnice v areálu DEPO2015 otevírá