Už dávno se z toho stal nepříjemný jarní evergreen. Rekreanti se po zimě vracejí na chaty, chtějí v nich vyvětrat, poklidit…

Jenže řadu z nich bohužel někdo předběhl. Zloděje totiž osiřelé domky stále lákají. Obzvlášť když je stále hodně neopatrných chatařů, kteří jim dávají příležitost.

Letos na to doplatil například Jiří ze severu Plzeňska. „Bohužel je to tak. Někdo mě vykradl," připouští. „Dozvěděl jsem se to od známé, která má chatu kousek od mojí. Volala mi a prý jestli vím, že mám rozbité okno. Ještě ten den jsem přijel, abych se na to podíval. Z chaty zmizelo rádio, věci ke krbu, lustr z kuchyně, nějaké nářadí a tak dále. Někdo prostě vypáčil okenice a vlezl dovnitř. Neměl jsem tam ty věci mít," krčí rameny.

Nenechávat cennosti bez dozoru, to je každoročně první preventivní rada, kterou chataři slýchají od policistů. Někdo se jí řídí, jiný ne.

Především ti, kteří si věci před zimou neodvážejí, se teď začínají na strážce zákona obracet – vymstilo se to i ženě, jež chataří v České Bříze. „Neznámý pachatel za použití násilí překonal vchodové dveře i jedny dveře uvnitř chaty, z níž odcizil 10kilogramovou propanbutanovou lahev, holicí strojek, kuchyňské nože, 110 svíček, led svítilnu, půl litru rumu, dva litry kuchyňského oleje, kávu…" jmenuje policejní mluvčí Jan Koželuh, co všechno na zloděje v jedné chatce čekalo. Dodává, že krádeží věcí způsobil škodu za 10,5 tisíce korun a tím, jak se dovnitř dobýval, další ve výši 15 tisíc korun.

Zabezpečte se- zabezpečte si chatu především certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky – zámkový systém, odolnější dveře, mříže, uzamykatelné okenice
- věnujte pozornost zejména vstupním dveřím, oknům a verandám
- objekt mějte správně pojištěný
- cennější věci na zimu odvážejte
- pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci chaty
- při pobytu si všímejte neznámých osob a aut – i případné svědectví je důležitým vodítkem pro práci policie (Dnes navštívil zloděj souseda, zítra se to může stát vám!)
- chaty nepravidelně navštěvujte také během zimy 

Tato chatařka tedy kromě už zmíněné chyby udělala ještě další – zamkla také dveře uvnitř a zloděj jí uškodil ještě víc než kdyby jimi mohl prostě projít.

Lidem, kteří přijedou k chatě a na první pohled zjistí, že je někdo vykradl, policisté doporučují nevstupovat dovnitř, nechtít sčítat škody nebo snad uklízet nepořádek a tím pádem ničit důležité stopy. V ideálním případě by měli rovnou zavolat linku 158 a počkat na příjezd hlídky.

Aby nebylo všechno jen na chatařích, provádějí policisté prakticky během celého roku v rekreačních oblastech kontroly. Obcházejí domky a pokud je s nimi vše v pořádku, nechají chatařům u dveří informační letáky se základními radami, jež by měli dodržovat (viz tab.). Letošní první větší kontrola se na území severního i jižního Plzeňska konala předminulý víkend. „Policisté zkontrolovali 525 objektů ve dvaceti vytipovaných oblastech," popsal mluvčí Jan Koželuh a dodal, že ani jedna chata nebyla vykradená. „Do kontrol se kromě policistů z obvodních oddělení zapojili také psovodi a nováčci ze Školního policejního střediska," konstatoval Koželuh.