Na internetové sociální síti Facebook se teď dokonce objevila nenávistná skupina s názvem „Sbírka 'Národ sobě' na jednosměrnou letenku pro V. Tydlitátovou do Izraele.“ Podle informací na stránce ji založil nacionalista a sympatizant Dělnické strany Michal Kruliš. Případem se bude zřejmě zabývat i plzeňská kriminálka, kam podle informací Deníku míří trestní oznámení.

Sbírka se podle jejího zakladatele pořádá u příležitosti 50. narozenin Věry Tydlitátové. „Letos slaví významné životní jubileum, a tak je nabíledni, abychom si i my, nacionalisté, na ni vzpomněli a dali jí dárek. Zabijeme tím dvě mouchy jednou ranou. Jednak uděláme paní Tydlitátové zcela jistě radost a jednak zbavíme náš národ kolaborantky a zrádkyně,“ uvádí na stránce Kruliš.

Tydlitátová už si stránky na Facebooku všimla v říjnu. Policii ale neupozornila. Pouze stránku nahlásila jako nevhodnou, na síti se ale objevuje dál. „Samozřejmě, že je to strašlivá sprosťárna. Tohle dělají neonacisti kolem Dělnické strany nebo z Národního odporu. Vytvářejí takovéto jakoby kampaně. Ale já zase Facebook nepřeceňuji. Tam jsou takových skupin tisíce a za chvíli to už nikoho nezajímá, takže jsem z toho nedělala vědu. Ale dotýká se mě to,“ řekla Tydlitátová.

Na podobné i horší útoky a výhrůžky už si prý zvykla. Jsou jich desítky. „Některé by se daly považovat za stalking a jejich účelem je mě zcela paralyzovat. Kdybych je chtěla všechny řešit, nedělala bych nic jiného, než že bych běhala po soudech. Asi dvakrát jsem něco podobného hlásila na policii, ale nedopadli nikoho,“ dodává Tydlitátová.

Jméno Michala Kruliše pro ni není neznámé. „Jeho tvář neznám, ale jeho jméno se vždy objevuje právě v souvislosti s neonacisty,“ uvádí Tydlitátová. Podle ní se pravicoví extremisté schovávají právě za anonymitu internetu.

V diskuzi se do Tydlitátové ´obuli´ i další příznivci neonacistů. „Již dříve jsem tam pod psedonymem zahlédla příspěvek jednoho z aktérů útoku na malou Natálku ve Vítkově. Na ANTIFĚ bylo rozklíčováno, o koho jde. Pak tam byla i Lucie Šlégrová, která je v čele Dělnické mládeže nebo volební lídr Dělnické strany na Vysočině Milan Hroch, kterého nedávno zadržela policie,“ uvedla Tydlitátová. Podle ní bohužel internet skýtá podobným skupinám takřka neomezené možnosti.

Zabránit jejich prezentaci na internetu je ale podle odborníků nemožné. „Existují programy, které mohou vyhledat například určitá slova, v případě Facebooku, kdy se vkládají i obrázky nebo obrázky kombinované s textem, je to ale v podstatě nemožné,“ uvádí Vlastimil Vavřička, vedoucí oddělení počítačových systémů a sítí na katedře informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd ZČU v Plzni. Možnost smazat je má podle něj pouze správce sítě. „Jisté není ani to, že na Facebooku onu skupinu založil člověk, který je tam vyfocený. Fotku tam může vložit jakoukoliv a jméno si může třeba vymyslet,“ doplňuje Vavřička.