VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Není co slavit,říkal při dni Romů Tišer

PLZEŇ - Mezinárodní den Romů uctili plzeňští Romové na náměstí Republky pietní vzpomínkou na oběti rasově motivovaných útoků. „Takový den bychom raději slavili písničkami a dalšími ukázkami naší kultury. Ale, bohužel, není co slavit. Rozhodli jsme se připomenout usmrcené Romy, oběti násilných činů od počátku 90. let minulého století,“ řekl Štefan Tišer, předseda Sdružení Romů Plzeňského kraje.

9.4.2008
SDÍLEJ:

Osmnáct jmen se ozvalo na pietním setkání Romů v centru Plzně. Setkání organizoval Štefan TišerFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Shromáždění se sešlo na místě, kde byl v roce 1993 zabit turecký občan. „Násilí extrémních skupin neustále vzrůstá, společnost by si měla uvědomit, že takoví lidé neohrožují pouze Romy nebo občany s jinou barvou pleti,“ varoval Tišer.

Předseda sdružení ještě připomněl další problémy, které romskou komunitu trápí. „Většina Romů je bez zaměstnání, hodně rodin marně shání byt. Opravdu není co ke slavení,“ dodal Tišer s tím, že někteří Romové by měli projevovat větší snahu o nalezení práce.

Pietní akce se konala i v dalších městech po celé České republice.

8. duben byl uznán mezinárodním svátkem v roce 1990 ve Varšavě, kde se konal čtvrtý romský kongres. Má připomínat den, kdy se ofi ciálně zpečetila mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politickospolečenský rozměr. V tento den si mají účastníci oslav každoročně připomenout společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především „romipen“, v přelokladu „romství“.

V České republice se tzv. „Internatinational Roma day“, tedy Mezinárodní den Romů, slaví od devadesátých let.

I čeští organizátoři se snaží držet jednotné symboliky, která je pro každý rok závazná. V roce 2002 vévodilo svátku například zapalování svící. V roce 2003 naopak symbolické házení květin do řek. Květiny pluly nejen Nilem, Amazonkou a dalšími řekami, ale také českou Vltavou. V roce 2004 byla v pražských Letenských sadech zasazena mladá lípa, která symbolizuje zapuštění kořenů národnostních menšin. Od tohoto roku se každoročně zalévá.

Zatím nejsilnější tradici mají oslavy 8. dubna v zemích postjugoslávských a vůbec na Balkáně. V České republice není tradice tak silná i proto, že se tu o svátku začalo hovořit až ve druhé polovině 90. let. Největší popularizaci zažil Mezinárodní den Romů v roce 2000, a to především v křesťanských zemích díky tehdejšímu papeži. Papež Jan Pavel II. využil tehdejší generální audience k popularizaci Mezinárodního dne Romů a k výzvě věřícím, aby k Romům chovali větší úctu.

9.4.2008
SDÍLEJ:
Policie kontroluje kotoučky z tachografu. Ilustrační foto.

Šoféři nedodržují přestávky

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

Dobříč – Malíř a ilustrátor Václav Karel se narodil v roce 1902.

V centru Plzně nefungovaly semafory, dopravu řídila policie

Plzeň - Policie se o nefunkční světelné signalizaci dozvěděla až z kamerového záznamu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení