Lidé ve strachu z ekonomické krize, kterou pandemie vyvolala, nakupují domy, byty a pozemky, aby do nich uložili naspořené peníze. Obrovský zájem v covidové době zaznamenávají realitní kanceláře také o chaty a chalupy.

Majitel a jednatel společnosti Agbydleni.cz Roman Hnojský ze Stříbra na Tachovsku Deníku řekl, že jsou v současné době ceny nemovitostí enormní. „I Před pandemií se ceny nemovitostí vyšplhaly až nemorálně vysoko. Pak přišel covid a všichni očekávali, že se nárůst cen zastaví, ale nezastavil se. Tento jev bude mít setrvačnost a nějakou dobu to ještě potrvá,“ míní makléř.

Extrémní zájem o koupi nemovitostí si Hnojský vysvětluje nejen pandemií, omezenou možností cestovat a potřebou lidí trávit čas v přírodě, ale také obavou klientů o úspory. „Zvedly se investiční nákupy, protože lidé mají strach, že by mohli o své peníze přijít. Navíc jsou teď nízké úrokové sazby. O dalším vývoji rozhodnou banky, bude záležet na kritériích pro získání hypotéky, a také na příjmech lidí,“ vysvětlil.

Agbydleni.cz zaznamenává obrovský zájem o nemovitosti v dojezdové vzdálenosti 30 kilometrů od Plzně. „Například ty v okolí Hracholuské přehrady jsou úzkoprofilovým zbožím. Z vesnic jako jsou Plešnice, Úlice či Pňovany se lidé za chvíli dostanou do Plzně, a tak kupují i objekty před rekonstrukcí, které bývaly rekreační. V této lokalitě a třeba na jižním Plzeňsku je takřka nemožné sehnat slušný, ihned obyvatelný dům do 2 a půl milionu korun,“ popsal majitel realitky a dodal, že se objekty stále častěji prodají i bez inzerce. „Někdy jen obvoláme zájemce, kteří u nás nemovitost dříve poptávali,“ uzavřel.

Ředitelka plzeňské Realitní kanceláře Pubec Šárka Pubcová uvedla, že mnoho klientů nakupuje nemovitosti za hotové. „Dle mého názoru je to tím, že jsme se teď několik let měli dobře a lidé tak mají našetřené peníze a v obavách z inflace, je chtějí investovat,“ upozornila s tím, že hypotéky jsou nyní velmi výhodné. „Lidé pracující v oborech, kterých se pandemie nedotkla, a mající jistý příjem, si půjčují peníze a nakupují,“ poznamenala Pubcová.

Podle ní jsou ceny nemovitostí horentní. „Ekonomové sice předpovídali, že ceny půjdou dolů a lidé se často ptají, kdy se začne zlevňovat. Jenže nyní k tomu není důvod, protože poptávka je obrovská a nabídka omezená. Dáme na trh byt, jehož cena je opravdu vysoká, ale ta poptávka je tak obrovská, že se lidé začnou vzájemně přeplácet. Je to až zběsilé,“ zhodnotila.

Hlad po chatách a chalupách

Tiskový mluvčí realitní společnosti RE/MAX Tomáš Hejda upozornil, že nárůst zájmu o koupi rekreačních objektů byl v loňském roce kvůli koronaviru extrémní a letos trend pokračuje. "Zajímavé je, že za jiných okolností jsou rekreační nemovitosti velmi sezónní – od jara do podzimu, přes zimu se prakticky neprodávají. Letos tomu je však jinak. Zájemců bývá mnoho. Není výjimkou, když během prvních dvou dnů po zveřejnění nabídky se přihlásí i dvě desítky potenciálních kupců. Nejzajímavější nemovitosti vydrží v nabídce pouze několik dní," informoval Hejda a doplnil, že pro vysoký zájem často realitka pořádá u prodeje chat a chalup aukce. "Je to důležitá služba pro majitele, pokud se sejde více potenciálních zájemců," zdůraznil.

Podle něj má covid na trh s realitami velký dopad. "Lidé chtějí mít místo, kam mohou odjet z města. Dokonce se oproti minulosti zvýšil zájem o samoty či polosamoty. Ty v minulosti nebyly právě vyhledávané. Co však začíná být problém je nedostatek nemovitostí k prodeji. Poptávka meziročně (2020 vers. 2019) vzrostla o čtvrtinu," konstatoval.