Nabízí velmi účinné a bezbolestné terapie, které lze zaměřit přesně do oblasti bolestí nebo poškození tkáně. Rozdíl oproti obvyklým přístrojům tohoto typu spočívá jak v termickém, tak i analgetickém účinku i přesnějším zacílení. Léčba je pak nejen účinnější, ale také kratší ve smyslu délky jednotlivých aplikací i počtu potřebných terapií.

„Jedná se o fototerapii, čili terapii účinkem speciálně formovaného světelného paprsku s určitými vlastnostmi. Díky tomu je jeho průnik ke tkáním cílenější, efektivnější a intenzivnější,” popisuje princip fungování laserové terapie primářka stodské rehabilitace Jana Boudová. Dodává, že nejrozšířenějším využitím je aplikace v místech bolestivých šlachových, svalových či úponových struktur, které vznikly v důsledku pracovního či sportovního přetížení. Typická je bolest Achillovy šlachy, tenisový loket či zánět šlach na ruce.

Profesor Moláček.
Chirurgové se snaží porazit rakovinu slinivky, operace zvedli na dvojnásobek

Laser rovněž umožňuje rychlejší hojení u poúrazových stavů, třeba po výronech kotníku nebo distorzích kolen. Velké využití má také při aplikaci na jizvy. „Slouží rovněž k podpoře hojení a možnosti ovlivnění bolestivosti a zrání jizvy. Díky mnoha nastavitelným parametrům je však spektrum diagnóz, které lze jeho terapií ovlivnit v praxi, mnohem širší a zahrnuje například i artrózu kloubů, bolesti zad, onemocnění nervů, syndrom karpálního tunelu, patní ostruhu, ale i pískání v uchu neboli tinnitus. Na základě vyšetření v naší ordinaci zvážíme, zda by pro daného pacienta byla terapie laserem vhodná či nikoli a doporučíme ji,“ říká primářka.

Přes vysokou účinnost nehradí zatím laserové terapie systém zdravotního pojištění. Stodská nemocnice ale chce, aby byly maximálně dostupné. Cenu jedné aplikace má proto nastavenou vzhledem k dalším poskytovatelům velmi nízko, stojí 250 korun. „Obvykle nabízíme 10 aplikací po sobě, každý den jednu. Minimální počet je šest, lépe ale osm,“ doplňuje Jana Boudová.