Poskytovat bude péči dětem, které byly hospitalizovány ve fakultní nemocnici nebo jsou nadále v ambulantní péči odborníků z nemocnice.

„K otevření centra nás vedly potřeby nemocnice, ale zároveň i aktuální situace ve společnosti. V Plzeňském kraji je bohužel kvalitní psychoterapeutická péče pro děti kapacitně nedostupná a navíc se převážně jedná o placenou službu, kterou si rodiče chronicky nemocných dětí nemohou často dovolit. V našem centru bude hrazena pojišťovnou,“ vysvětluje vedoucí oddělení klinické psychologie Dana Chmelařová.

V současnosti je v České republice výrazný nedostatek psychologických odborníků a převážně dětské kliniky často nenacházely další dostupnou péči pro malé pacienty v rámci dětské psychologie. Ať to bylo z důvodu traumatu nebo v případě vážně nemocných rodičů či psychosomatických potíží dítěte. Kvůli úrazu může přitom dojít i ke zpomalení vývoje – důležité je podle lékařů začít pracovat s dětmi hned, jakmile to situace dovolí.

„FN Plzeň je jednou z mála nemocnic, která má akreditované pracoviště pro dětskou klinickou psychologii,“ zdůrazňuje ředitel Václav Šimánek. Psychoterapeutické centrum pro děti a rodinu sídlí v rámci oddělení klinické psychologie FN Plzeň Bory.