Chcete vědět víc?
Tématu nového denního stacionáře pro seniory se bude věnovat dnešní z online poraden, které nemocnice provozuje na svém webu fnplzen.cz. V sekci CHAT je možné klást otázky od 10 hodin. Od 13 do 15 hodin na ně odpoví náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Andrea Mašínová. 

Zájemcům kromě kontaktu s vrstevníky slibuje nadstandardně vybavené pokoje i péči pod dohledem erudovaného personálu.

„V pátek nám byly prostory stavebně předané. Teď probíhá dovybavování nábytkem." uvedla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Andrea Mašínová, podle níž už se na provoz stacionáře informovala stovka lidí. „Všichni zatím čekají, až prostory uvidí, aby mohli podepsat smlouvu," doplnila Mašínová, podle níž bude v kraji zařízení jedinečné svým rozsahem i vybavením. Pro klienty stacionáře, který nabídne nejen celodenní stravu, ale k dispozici zde bude také fyzioterapeut, ergoterapeut a podle zájmu i masér nebo kadeřník, bylo upraveno jedno patro budovy v bývalém areálu vojenské nemocnice.

„Náklady na úpravu vnitřních dispozic činily do půl milionu korun," uvedl ředitel nemocnice Václav Šimánek s tím, že klientům zde bude k dispozici jídelna, místnost pro společná setkávání i odpočinková místnost s lůžky.

Denní stacionáře jsou vhodnou alternativou pro rodiny, které nemohou se staršími příbuznými zůstat během dne doma, ale zároveň je nechtějí umístit do domova. Služeb stacionáře je možné využít celý týden nebo jen několik vybraných dní. „Pokud to zdravotní stav dovolí, budou klienti chodit do bazénu, na výstavy. Pomůžeme jim v kontaktu s úřady, nabídne základní právní pomoc," přibližuje Mašínová. Cena se podle ní bude odvíjet od spektra využívaných služeb. Třeba celodenní strava vyjde na 150 Kč.

„Chceme si vyzkoušet, zda bude o stacionář zájem. Pokud ano, mohli bychom do budoucna navýšit kapacitu ze stávajících dvaceti míst na šedesát až sedmdesát," doplnil Šimánek, který by chtěl areál poté, co jej nemocnice z části opustí, využívat pro sociální sféru. Bonusem má být i přilehlá vojenská nemocnice, kde zůstanou ARO, chirurgie, interna a geriatrie. Stacionář bude přijímat seniory od 60 let věku. Pokud by byl o službu velký zájem, mohla by nemocnice kapacitu navýšit už do konce roku.

Denní stacionář pro seniory v Plzni provozuje také agentura domácí péče a sociálních služeb Domovinka.