Co je DIOP?
Pracoviště DIOP zajišťuje intenzivní ošetřovatelskou péči pacientům s poruchou vědomí a lidem se závažným, nejčastěji neurologickým onemocněním, jejichž zdravotní stav již nevyžaduje umělou plicní ventilaci, ale vyžaduje intenzivní dlouhodobou ošetřovatelskou péči.

Otevřít by se mělo zhruba v polovině roku v budově interních oborů v bývalé vojenské nemocnici v borském areálu fakultní nemocnice.

Lůžka budou součástí anesteziologicko-resuscitačního oddělení. Podle ředitele FN Plzeň Václava Šimánka má jejích zřízení stát cca 20 milionů Kč. „V Plzeňském kraji tato lůžka žalostně chybí," řekl Šimánek s tím, že usilovali o to, aby i borská část nemocničního areálu zůstala zachována, konkrétně v bývalé vojenské nemocnici.

Zatím je pouze deset těchto lůžek v soukromé nemocnici Privamed v Plzni, která je otevřela v roce 2009 jako jedna z první v ČR. Na začátku února otevřela desetilůžkové oddělení DIOP také krajem zřizovaná Klatovská nemocnice, už nyní jsou lůžka obsazená.

Pracoviště DIOP zajišťuje intenzivní ošetřovatelskou péči pacientům s poruchou vědomí a lidem se závažným, nejčastěji neurologickým onemocněním, jejichž zdravotní stav již nevyžaduje umělou plicní ventilaci, ale vyžaduje intenzivní dlouhodobou ošetřovatelskou péči. Pacienti jsou často v bezvědomí, ale už mimo akutní ohrožení života. Jsou to lidé po závažných úrazech hlavy, po neurochirurgických operacích a podobně.

Kromě nového pracoviště chce FN v borském areálu zřídit i lékárnu. Výdejna léků doplní tamní interní a chirurgické ambulance, kterými ročně projdou desetitisíce lidí.