„Poslední podobnou lavinu nachlazení jsme zažili před měsícem, pak zamrzlo, takže chorob výrazně ubylo a teď po opětovném oteplení se situace vrací,“ vysvětlila plzeňská lékařka Eva Baxová.

Lidé přicházejí s nachlazením, ojedinělé nejsou ani virózy s následným zánětem průdušek,“ uvedl plzeňský praktický lékař Zdeněk Čech. Ten při zvýšené teplotě doporučuje nasadit brufen nebo paralen a odpočinek, a když po dvou dnech teploty nepoleví, měl by nemocný zamířit k lékaři.

Jinak je třeba podle Baxové postupovat u chronicky nemocných, například kardiaků nebo diabetiků, kteří musí dorazit k lékaři dříve, protože u nich je průběh onemocnění komplikovanější.

Případná epidemie chřipky se dá podle Baxové očekávat až tak v lednu. „Lépe na tom bude lékař, který má hodně pacientů očkovaných proti chřipce. Baxová jich má v kartotéce každoročně zhruba pětinu. „Pak nemám při epidemii chřipky plnou čekárnu,“ uvedla lékařka.

„Musíte ale s pacienty pracovat, vysvětlovat jim výhody očkování, jež v některých západoevropských zemích vyžaduje i 40 procent populace,“ uvedla Baxová. V Česku je to stále kolem sedmi procent.

Baxová upozornila i na neetické chování některých seniorů, kteří by si na rozdíl od zaměstnaných mladých mohli svoje nachlazení vyležet. „Ale raději vyhledávají prostory, kde je hodně lidí pohromadě, jako markety nebo hromadnou dopravu, a choroby roznášejí po městě. Kašlající aktivní senioři míří i do ordinací specialistů, například ortopedů nebo internistů a i tam bacily roznášejí,“ uvedla.