Od 7. září do 30. listopadu bude vystavovat své obrazy a plastiky v Západočeském muzeu v Plzni. Návštěvníci výstavy budou moci na pavilon přispět do pokladniček umístěných v muzeu. Minimálně tři Horstova díla budou prodána ve prospěch onkologie.

„Nápad pomoci plzeňské onkologii jsem dostal na srpnové charitativní akci s názvem Pro dobrou věc plzeňské Viktorky. Tu zařídil můj dlouholetý kamarád Milan Schejbal, který se již roky léčí v Plzni právě s rakovinou,“ vysvětluje svoji motivaci Horst. Výborná přátelská atmosféra na fotbalovém utkání mu prý nedala ani spát a stále musel myslet na to, jak by mohl pomoci sám.

S myšlenkou na výstavu i usínám

„Díky spolupráci nemocnice, Viktorky, města Plzně a Plzeňského kraje se nám podařilo zorganizovat výstavu. Nemůžu ani uvěřit, že to vyšlo, žiji teď jenom výstavou, s myšlenkou na ni vstávám i usínám,“ říká Horst nadšeně.

V Západočeském muzeu vystaví zhruba sedmdesát svých děl, mezi něž patří obrazy, plastiky a dřevořezby. Již dříve vystavoval v okolí Domažlic a dvakrát v Karlových Varech, naposledy v srpnu v hotelu Imperial. Tvořit začal před třiceti lety, kdy byl podle vlastních slov ještě ´malá myš´.

Nemohl jsem uvěřit, že dostanu cenu

„Specialitou jsou jeho hliníkové plastiky koní. Některé mají i devět metrů,“ prozrazuje na kamaráda Schejbal. Postava koně je v Horstově tvorbě důležitá. „Myslím, že kůň má vynikající charakterové vlastnosti, symboliku a sílu a tu se snažím aplikovat i do svého života,“ objasňuje svoji slabost pro koně Horst.

Největším oceněním pro něj byla v roce 2004 Evropská cena za umění, kterou převzal s dalšími osmi umělci v Praze jako jediný Němec. „Když mi volali, že bych si ji měl jet převzít, myslel jsem, že je to nějaká legrace. Vůbec jsem tomu nemohl uvěřit,“ vzpomíná Horst.

V boji s rakovinou zatím vedu

S Milanem Schejbalem, který kampaň Pro dobrou věc zorganizoval, se zná již 25 let, od doby, kdy Schejbal kopal za Regensburg. Nyní má za sebou Plzeňan, který žije částečně v Německu, již více než tisíc hodin chemoterapie, se zákeřnou chorobou ale boj nevzdal. „Zatím vedu,“ směje se energický muž, do nějž by nikdo neřekl, že chemoterapii opustil před pár hodinami. Svoji energii nyní vkládá do pomoci ostatním lidem, kteří se s rakovinou léčí. „Jsem rád, že Horsta projekt nového pavilonu pro onkologii nadchl. Myslím, že může jít našim umělcům příkladem. On totiž nikdo neví, jak je rakovina zlá, dokud se s ní nesetká osobně,“ míní Schejbal.