„Mám už domluveno, že budu pracovat v Regensburgu,“ říká zedník Jiří Slížek z Klatovska. Přilákala jej především možnost vyššího výdělku. „Měl bych brát v přepočtu třicet tisíc korun měsíčně. A k tomu ještě příspěvek deset tisíc korun na děti. Dojíždění bude sice náročné, ale i tak se mi to vyplatí,“ konstatuje.
Čeští pracovníci nebudou nově potřebovat žádné zvláštní povolení. A o koho je největší zájem? „Nejžádanější jsou elektrikáři, prodavači, zdravotní sestry, personál restaurací a hotelů, lékaři a IT inženýři,“ uvedla poradkyně pro Plzeňský kraj z Evropské služby zaměstnanosti EURES Lenka Kastnerová. Podle předsedy Krajské hospodářské komory Plzeňského kraje Zdeňka Mužíka hrozí, že u některých oborů půjde o výrazný úbytek. „Postihne to určitě mechatroniku, speciální strojírenskou výrobu a některá řemesla,“ dodává.
„Zatím jsme nějaký odliv nepocítili, ale samozřejmě teoreticky zde tato možnost existuje, a to hlavně u některých dělnických profesí, u nichž registrujeme velkou poptávku od zahraničních firem,“ říká mluvčí plzeňské společnosti Škoda Transportation Lubomíra Černá.
Podle průzkumů má část Němců obavy, že jim Češi budou brát pracovní místa. Deníkem oslovení lidé v bavorském příhraničí jsou ale v klidu. „Jsme přece v Evropě a volný pracovní trh k tomu patří,“ vyjádřil se Deníku Johann Baumgartl z Waidhausu. „S Čechy jako pracovníky žádné zkušenosti nemám, ale hned po pádu železné opony jsme se začali přátelit s lidmi z Tachovska a stále udržujeme s českou stranou přátelské vztahy. Uplatnění tady Češi najdou, odborné pracovní síly jsou vždy třeba,“ sdělil úředník. Nezaměstnanost v bavorských příhraničních okresech je nižší než v českých. Třeba v tachovském okrese činila k 31. březnu míra nezaměstnanosti 11,8%, v regionu Agentury práce Weiden byla ke stejnému datu nezaměstnanost 6,1%.