Příkladem toho je Druztová, kde s nabídkou kurzu pro začátečníky přišla jedna z tamních obyvatelek. Anglicky se tam do zasedací místnosti obecního úřadu chodí skupinka lidí učit už půl roku. „Funguje to dobře, ačkoliv účast není zrovna velká. Časem by ale mělo začít chodit lidí více,“ řekl starosta Roman Kohout.
Stejně jako v Druztové, i převážná většina ostatních kurzů nabízí angličtinu. Ta je totiž zrovna v kurzu a vědí o tom i Domovy dětí a mládeže (DDM), které kurzy nabízejí na Plzni–jihu i severu. „Německý jazyk vyučují jen na našem pracovišti v Kralovicích, jinak je to samá angličtina. Kvůli tomu, že se teď děti ve školách učí jazyky už na prvním stupni, sice poklesl zájem školáků, ale zase chodí více předškoláků. jejich rodiče chtějí, aby už děti měli nějaké základy, než do školy půjdou. Kromě dětských kurzů ale nabízíme také kurzy pro dospělé,“ uvedla ředitelka DDM Radovánek Kaznějov Eva Tischlerová.
I v DDM Blovice si na své přijdou jen příznivci anglicky mluvících zemí. „Němčinu jsme přenechali zdejšímu gymnáziu, které pořádá kurzy zdarma,“ konstatovala ředitelka Božena Šroubková. „Angličtinu se u nás učí středoškoláci a dospělí. Žáků základních škol také moc není,“ dodala.
Bez zájmu to nejde
I přesto, že Plzeňsko nabízí kurzů velký počet a snad v každém se setkáte s volnými místy, dojíždí spousta lidí za jazykovými znalostmi do Plzně. Důvod? Zaměstnání. Ti, kteří v Plzni pracují, si kurz najdou také tam. „Jdu na něj rovnou z práce a domů jedu až pak. Na kurz chodím s lidmi z Křimic, Města Touškova, Nýřan nebo až z Holýšova,“ svěřila se paní Ivana ze severního Plzeňska.
Také to mohl bý důvod, proč v Chrástu před časem kurzy angličtiny skončily doslova dříve, než začaly. Svoji pobočku si tam asi před dvěma roky plánovalo otevřít plzeňské Studio Lammas „Zájem byl hodně slabý, přihlásilo se nám jen minimálně lidí, a tak jsme se rozhodli to ukončit a zůstat v Plzni,“ uvedl za studio Radek Zeman.